Europol este implicat într-un scandal legat de scurgeri de informaţii dezvăluite de presa olandeză. Pe această chestiune directorul Oficiului European de Poliţie a fost audiat în Parlamentul European. Conducerea Agenţiei Europene a admis că a avut o problemă de securitate, dar a minimalizat impactul, motivând că datele respective erau vechi de zece ani.
Scandalul a izbucnit după ce un program de investigaţii de la televiziunea olandeză a relevat faptul că nu mai puţin de 700 de pagini cu date concrete despre anchete antitero, cu nume şi adrese, au ajuns pe internet, după ce un ofiţer al Europolului nu a respectat consemnele de securitate şi a încărcat datele sensibile pe un hard disc extern. Ofiţerul care a încălcat protocoalele Europol, o femeie, a părăsit între timp organizaţia, însă urmele scandalului rămân.
"Natura umană este cea mai mare vulnerabilitate în orice sistem de securitate. Chiar este. Aceasta este experienţa noastră principală cu statele membre, şi ca să răspund la întrebare, în ţările membre cea mai importantă experienţă este legată de această întrebare: cum să facem ca mii de angajaţi să respecte reguli stricte de securitate?", a spus directorul Europol, Rob Wainwright.
"Dacă vreţi să apăraţi Europolul şi să cereţi puteri mai mari, aveţi nevoie de credibilitate. Şi nu din partea mea. Eu am încredere în ce spuneţi, problema este dacă cetăţenii mai cred în Uniunea Europeană şi în instituţiile sale", a declarat europarlamentarul Sophia Int'Veld
Conducerea Europol, care deţine o uriaşă bază de date cu 34.000 de persoane, printre care jihadişti ai Statului Islamic, dă garanţii că astfel de incidente nu se vor mai repeta.
TITLURILE ZILEI:
• Alertă de caniculă. Jumătate din ţară va fi afectată de temperaturi extreme • Atenţie, şoferi! Restricţii pe Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse • Drumul spre Bâlea, blocat temporar! Transfăgărăşanul se închide • Firma care repară podul de la Blejoi, prinsă pe picior greşit. Amendă pentru haosul din trafic! • Alertă de caniculă. Jumătate din ţară va fi afectată de temperaturi extreme • Atenţie, şoferi! Restricţii pe Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse • Drumul spre Bâlea, blocat temporar! Transfăgărăşanul se închide • Firma care repară podul de la Blejoi, prinsă pe picior greşit. Amendă pentru haosul din trafic!
Scurgeri de informaţii la Europol. 700 de pagini despre anchete antitero au ajuns pe internet
1 februarie 2017
- Tags:
- european,
- minimalizat,
- respective,
- europene,
- parlamentul,
- conducerea,
- informatii,
- politie,
- olandeza
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Guvernul Bolojan face "victime": 11 comune din Prahova, rămân fără viceprimari!
-
Vara plină de evenimente în Prahova. O săptămână încărcată de poveşti, oameni şi emoţii
-
Ucigaşul cu toporul din Lipăneşti. Tânără de 22 de ani, lovită mortal în plină zi. Agresorul a fost prins la scurt timp!
-
Lovită pe trecerea de pietoni, o femeie din Ploieşti a murit la spital. Fiul cere ajutor pentru a afla adevărul
-
11 suflete, printre care un bebeluş, lăsate sub cerul liber după un incendiu devastator. Apel la umanitate!
-
Femeie aproape ucisă în bătaie de un bărbat care fusese pus în libertate cu câteva ore în urmă
-
EXCLUSIV VIDEO Nico, surpriza banchetului claselor a 8 a de la Colegiul de Artă Carmen Sylva Ploiesti
-
Groapă de gunoi cuprinsă de flăcări azi-noapte, în Prahova
-
Barajul Paltinu rămâne intact! Operaţiunea de golire s-a blocat înainte să înceapă! Ce au descoperit inginerii
-
Acuzaţii grave după o operaţie de peritonită. O fetiţă din Ploieşti, cu corp străin uitat în abdomen
Anul - ediţia nr. 3785
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 3 iulie 2025
Autentificare
Autentificare