Un bărbat a fost arestat preventiv, iar alte cinci persoane sunt cercetate pentru evaziune fiscală, dupa ce ANAF a constatat că au vândut online zeci de electronice pe zi, fără să plătească nicio taxă.
Bărbatul avea marfa depozitată în 11 apartamente din Bucureşti şi Ilfov. Toate au fost percheziţionate de poliţişti.
„Au fost indisponibilizate bunuri în valoare de 550.000 de lei, printre care 200 de telefoane mobile. Au fost găsite şi sumele de 170.000 de lei şi 12.000 de euro", a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Capitalei, Bogdan Ghebaur.
Banii, ţinuţi în mai multe seifuri, au fost confiscaţi. De asemenea, a fost sechestrat un apartament în valoare de 160.000 de euro, pentru recuperarea prejudiciului. Şase persoane sunt cercetate pentru evaziune fiscală.
„Persoanele care achiziţionează produse în scopul revânzării trebuie să se înregistreze la Registrul Comerţului şi la autoritatea fiscală de care aparţin. Aceste persoane au obligaţia declarării veniturilor realizate şi a plăţii obligaţiilor fiscale aferente", a explicat purtătorul de cuvânt al ANAF.
Platformele de comerţ online au sute de mii de utilizatori. Cei mai mulţi vor să scape de lucrurile pe care nu le mai folosesc sau caută chilipiruri, ceea ce este perfect legal. Însă cei care încearcă să facă profit din vânzări repetate de produse noi riscă să ajungă după gratii. Mai ales că inspectorii antifraudă monitorizează atent utilizatorii site-urilor de comerţ electronic.
Sursa: digi24.ro
Vânzătorii online sunt vânaţi de ANAF
11 martie 2016

Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Piedone taie în carne vie! Hotel închis la Vălenii de Munte
-
Alertă în Târgşoru Vechi. O femeie de 37 de ani este dată dispărută
-
Scandalul WhiteTower, face o victimă! Cine plăteste pentru viaţa doamnei Steliana Militaru?
-
Gospodărie mistuită de flăcări. Mai multe persoane au suferit atac de panică
-
Dispariţie misterioasă. O mamă şi copilul ei de 8 luni, căutaţi de poliţie
-
Crimă sau sinucidere în Parcul Municipal Vest din Ploiesti? Bărbat înjunghiat, descoperit într-un autoturism
-
Schimbare de conducere la CSJ Prahova! Cine îl înlocuieste pe Silviu Crângasu: Urzeală sau Nica?
-
Profesor de la Şcoala de Poliţie, găsit mort în maşină
-
Copil de 4 ani, ucis în bătaie de propriii părinţi. Frăţiorul lui, găsit aproape mort de foame!
-
Firmă din Prahova, prinsă cu nereguli. A păgubit statul cu peste 10 milioane de euro
Anul - ediţia nr. 3706
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 21 martie 2025
Autentificare
Autentificare