Elevii români vor urma cursuri de educaţie juridică în şcoli şi licee, urmând să efectueze şi vizite la instituţii cu răspundere în acest domeniu, pentru a înţelege mai bine dreptul civil şi penal, cât şi cum să prevină şi să combată corupţia.
Ministerul Justiţiei, Ministerul Educaţiei, Consiliul Superior al Magistraturii, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi Ministerul Public au elaborat protocolul care va sta la baza educaţiei juridice în şcoli.
Aceste instituţii ale statului vor ca elevii să îşi cunoască mai bine drepturile dar şi obligaţiile de cetăţeni.
”Conceptul de educaţie juridică în şcoli este menit să promoveze statul de drept şi democraţia în societate, în general, şi în rândul tinerelor generaţii, în special, prin comunicarea de noţiuni de educaţie juridică adaptate la nivelurile de învăţământ primar, secundar şi liceal, într-o manieră atractivă care să conţină informaţii relevante pentru elevi şi profesori”, se menţionează într-un comunicat postat pe site-ul Ministerului Justiţiei.
Educaţia juridică va fi predată în unităţile de învăţământ preuniversitar şi va conţine următoarele elemente: Constituţia României, drepturi, libertăţi şi îndatoriri fundamentale, aspecte privind procesul legislativ, aspecte cu caracter general privind organizarea şi funcţionarea sistemului judiciar, elemente de bază ale dreptului civil şi penal, formele răspunderii juridice, unele aspecte privind organizaţii şi relaţii internaţionale, elemente de prevenire şi combatere a corupţiei.
Pe lângă latura teoretică a cursurilor, elevii vor face vizite la la Ministerul Justiţiei, la Ministerul Public, la sedii ale altor autorităţi şi instituţii publice din domeniul justiţiei, precum şi la parchete şi instanţă.
TITLURILE ZILEI:
• Doi bărbaţi, ridicaţi de mascaţi după un jaf ca-n filme în Ştefeşti • Ţeapa „jobului perfect” loveşte din nou! Cum sunt păcăliţi românii disperaţi după un loc de muncă • Blocaţi la graniţă! Haos pe DN5 spre Bulgaria! Podul Prieteniei a devenit un coşmar pentru şoferi • Noapte de coşmar în Prahova! Furtuna a lăsat localităţi întregi în beznă şi a făcut prăpăd pe şosele • Doi bărbaţi, ridicaţi de mascaţi după un jaf ca-n filme în Ştefeşti • Ţeapa „jobului perfect” loveşte din nou! Cum sunt păcăliţi românii disperaţi după un loc de muncă • Blocaţi la graniţă! Haos pe DN5 spre Bulgaria! Podul Prieteniei a devenit un coşmar pentru şoferi • Noapte de coşmar în Prahova! Furtuna a lăsat localităţi întregi în beznă şi a făcut prăpăd pe şosele
Premieră în şcoala românească. Apare o nouă materie pentru elevi
25 iulie 2017
Din aceeaşi categorie:
Noapte de coşmar în Prahova! Furtuna a lăsat localităţi întregi în beznă şi a făcut prăpăd pe şosele

Ne spun că respirăm bine, dar noi simţim altceva. Cât de „curat” e aerul din Ploieşti, în realitate?

Top articole
-
Guvernul Bolojan face "victime": 11 comune din Prahova, rămân fără viceprimari!
-
Lovită pe trecerea de pietoni, o femeie din Ploieşti a murit la spital. Fiul cere ajutor pentru a afla adevărul
-
După ce a îngropat financiar Clubul Sportiv Judeţean, Silviu Crângasu vrea (iar) la CSM Ploiesti
-
Femeie aproape ucisă în bătaie de un bărbat care fusese pus în libertate cu câteva ore în urmă
-
Atac la drumul mare! Mascaţii au descins în Prahova după o tâlhărie ca-n filme
-
DGASPC Prahova face angajări urgente
-
Tragedie în Prahova. Bărbat dispărut găsit mort la Boldeşti Grădiştea
-
Explozie de concedii medicale în Prahova! Zeci de mii de români „bolnavi”, dar controalele scot la iveală o realitate tulburătoare
-
Retragere strategică: Elena Udrea îşi amână şansa la eliberare condiţionată din cauza unui blocaj administrativ
-
Filtre-surpriză la primele ore ale dimineţii! Poliţia rutieră din Prahova, în ofensivă împotriva accidentelor
Anul - ediţia nr. 3796
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 18 iulie 2025
Autentificare
Autentificare