Ce dramatic! Hapoel Ierusalim – CSU Asesoft 82-80 (37-39)

7 noiembrie 2013

Hapoel: Kitchen, Halperin, Dupree, Duncan, Parakhouski
CSU Asesoft: Dunn, Mohammed, Marshall, Burlacu, Ţică

CSU Asesoft a pierdut dramatic meciul din deplasare în grupa E  a  EuroCup.  Încă din startul meciului, ploieştenii au avut o tactică de apărare "om la om".
Amfitrionii  au descusut apărarea ploieştenilor, Duncan şi Dupree ducând  scorul la 17-14, după primul sfert.
În al doilea sfert, campionii României  au prins mai mult curaj, aruncările de la distanţă ale lui Zekovic şi intervenţiile ofensive ale lui Lee  au inschis sfertul doi cu scorul de  37-39,în favoarea elevilor lui Arnautovic .
După pauză Halperin a înscris nouă puncte în sfertul al treilea şi le-a dat mari bătăi de cap ploieştenilor,dar  Adamovic i-a păstrat în meci pe oaspeţi, marcând din  două reuşite de la trei puncte.

Din păcate, Hapoel a avut ultimul cuvânt...
În ultimul sfert, Kadir  a fost eliminat pentru cinci faulturi, lăsând gazdele să cedeze iniţiativa.  Mohammed a reuşit un super  „downtown”, egalând pe tabela După aceea arbitrii şi-au făcut "numărul" , au inventat un  fault a lui  Zekovic şi l-au eliminat pe Lee .
Ultimul minut de joc, a adus "dramatismul" pe parchet, Dupree a marcat pentru  82-79,iar  Zekovic a marcat o singură dată de la linia de fault, apoi  Adamovic a ratat ultima aruncare. S-a terminat 82-80, calificarea jucându-se la Ploieşti .

Scorul pe sferturi: 17-14, 20-25, 21-15, 24-26

Hapoel: Rosen (2p), Ariel (2p, 3rec), Kitchen (6p, 5rec, 3pd, 1cap, 5gp), Dupree (17p, 5rec, 4pd, 1x3), Parakhouski (13p, 5rec, 2pd, 4cap), Halperin (17p, 5rec, 2pd, 3x3), Kadir (4p, 4rec, 5gp), Green (2p), Duncan (19p, 4rec, 4pd)
Echipă: 2p-54%, 3p-44%, FT-79%, 35rec, 17pd, 18mp, 2mc, 5cap

CSU Asesoft: Adamovic (18p, 5pd, 3x3), Dunn (4p), Burlacu (5p, 4rec), Marshall (5p, 2rec, 2pd, 1x3), Mohammed (15p, 6rec, 5pd, 2x3), Ţică (5p, 2rec), Lee (14p, 7rec), Zekovic (13p, 4rec, 2x3), Gu?oaia (1rec)
Echipă: 2p-55%, 3p-33%, FT-53%, 31rec, 15pd, 14mp, 7mc