Duminică, 8 septembrie 2024 - 2:25:38

Sportivii secţiei de nataţie a CSM Ploieşti au avut un weekend de succes

15 iulie 2024

Sportivii secţiei de nataţie a CSM Ploieşti au avut un weekend de succes, obţinând trei medalii în două competiţii importante: Concursul Ţărilor Central Europene de la Belgrad şi Campionatul Naţional de Înot pentru Cadeţi (12-13 ani) de la Târgovişte.

Briana Păun şi Tamara Costache au reprezentat România la competiţia de la Belgrad (12-14 iulie). Briana Păun a obţinut medalia de argint la 800 metri liber cu un timp de 9:05.28 minute, fiind devansată de Lilla Szabo (Ungaria) şi urmată de Emese Palca-Juhasz (Ungaria). Briana a mai ocupat locul 7 la 400 metri liber şi locul 9 la 400 metri mixt. România a terminat pe primul loc în clasamentul general, cu 34 de medalii (12 aur, 7 argint, 15 bronz).

Campionatul naţional de înot pentru cadeţi

Elena Literă (12 ani), Alexandra Avram (13 ani) şi Cătălin Alexandrescu (12 ani) au reprezentat CSM Ploieşti la Târgovişte, alături de antrenorul Ciprian Toma. Elena Literă a obţinut argintul la 400 metri liber cu un timp de 4:55.02 minute, iar Alexandra Avram a câştigat bronzul la 200 metri fluture cu un timp de 2:37.60 minute. Alexandra a mai ocupat locul 7 la 400 metri mixt.