Vineri, 19 aprilie 2024 - 3:03:51

Fără şansă în faţa Olandei

17 octombrie 2012

Naţionala României a pierdut primul meci în preliminariile CM 2014, 1-4 cu Olanda, pe Arena Naţională. Unicul gol al tricolorilor a fost marcat de Ciprian Marica, în minutul 40.

Cele trei victorii obţinute de naţionala României în debutul preliminariilor pentru CM 2014 le-au dat entuziasm tricolorilor, însă nu şi puterea de a învinge Olanda. Milioane de români, dintre care peste 50.000 aflaţi pe Naţional Arena, au sperat că minunea se va produce, iar reprezentativa tricoloră va renaşte sub privirile lor, în toamna lui 2012. Meciul cu Olanda ne-a arătat însă tuturor că drumul este lung, iar la Rio şi la Mondialul brazilian se ajunge cu multă muncă, talent şi încredere.

Marţi seara, jucătorii noştri au avut încredere şi entuziasm încă din prima secundă. I-au luat tare pe adversari, fără să le pese că în faţă le stau vicecampionii mondiali de acum doi ani, din Africa de Sud. Torje a fost pe punctul de a deschide scorul, dar a nimerit bara din lovitură liberă (min. 5), iar în jocul României se simţea bucuria. Zâmbetul a fost şters însă în minutul 9, după o gafă a lui Tătăruşanu.

Portarul Stelei a respins în zona centrală balonul trimis dintr-o lovitură de colţ, iar Jeremain Lens a reluat de la 17 metri cu capul în plasă. A fost un gol ireal. Mingea a plutit peste întreaga noastră apărare şi s-a strecurat în plasă pe sub transversală, imposibil de deturnat de cineva, din drumul său. Golul nu i-a descurajat pe ai noştri, care au continuat să lupte, au trecut pe lângă egalare (Grozav, min. 11) şi chiar dacă au mai încasat un gol în prima jumătate de oră (Martens, min. 29), au continuat să stea sus.

Golul nostru a venit în urma unei acţiuni individuale a lui Marica, vârful lui Schalke, descurcându-se excelent între patru jucători adverşi. Din păcate, olandezii nu ne-au lăsat şansa de a ne face speranţe la pauză. În prelungirile primei reprize un duel Tamaş vs. Narsingh a fost sancţionat de arbitru prin dictarea unui penalty, care a fost transformat de Van der Vaart. A fost golul de 3-1, iar în repriza secundă olandezii au mai marcat o dată, prin Van Persie (min. 86), care a stabilit scorul final, 4-1, după un contraatac şcoală.

Naţionala noastră se află pe locul 3 în grupa D a preliminariilor CM 2014, cel puţin până în martie 2013, când sunt programate următoarele meciuri: Ungaria - România, pe 22 martie, şi Olanda - România, pe 26 martie.

În celelalte meciuri ale grupei, marţi seara, s-au consemnat rezultatele: Ungaria - Turcia 3-1, Andorra - Estonia 0-1.