Marţi, 19 martie 2024 - 10:07:19

România este campioană europeană la gimnastică

13 mai 2012

gimnasticaEchipa de gimnastică a României a câştigat, sâmbătă, medalia de aur la Campionatele Europene de la Bruxelles.

Echipa feminină de gimnastică a României formată din Diana Bulimar, Sandra Izbaşa, Cătălina Ponor, Larisa Iordache şi Raluca Haidu a cucerit titlul continental după o pauză de patru ani.

Notele gimnastelor antrenate de Octavian Bellu şi Mariana Bitang, obţinute în finala pe echipe, au fost următoarele: Cătălina Ponor - sărituri - 15.033, bârnă-15.433, sol-14.733, Sandra Izbaşa - sărituri - 15.200, Larisa Iordache - sărituri - 15.058, paralele-14.333, bârnă-14.333, sol-15.033, Raluca Haidu - paralele-13.833, Diana Bulimar - paralele-13.933, bârnă-14.733, sol-14.633.

Rusia a obţinut locul al II-lea în timp ce poziţia a III-a a fost ocupată de Italia.