Cea mai modernă secţie a unui spital de stat din Prahova este la Vălenii de Munte şi a fost inaugurată în prezenţa lui Florian Bodog, ministrul Sănătăţii, şi a lui Bogdan Toader, preşedintele CJ Prahova. Este vorba despre compartimentul de Balneofizioterapie şi Recuperare Medicală din cadrul Spitalului Orăşenesc Vălenii de Munte.
Noul sediu al compartimentului de Balneofizioterapie a fost ridicat cu fonduri de la consiliul local în valoare de 1.100.000 lei şi dotat cu aparatură medicală şi mobilier în valoare de 400.000 lei, cu aceiaşi sursă de finanţare.
Compartimentul de fizioterapie dispune de 17 paturi şi un pat spitalizare zi şi îndeplineşte toate normele sanitare privind condiţiile de cazare, igienă şi de prevenire a infecţiilor nosocomidale conform normelor aprobate de Ministerul Sănătăţii. În laboratorul BTF se pot efectua un număr de 11 proceduri (terapie cu curenţi, bioptron, laser, ultrasonoterapie, unde scurte, magnetoterapie, împachetări cu parafină, masaj, chinetoterapie şi mai nou subacval şi baie galvanică).
Ministrul Sănătăţii, Florian Dorel Bodog a felicitat atât conducerea spitalului cât şi Consiluil Local pentru noua realizare, menţionând faptul că Spitalul din Vălenii de Munte poate fi dat ca exemplu pentru întreaga ţară pentru ceea ce se poate realiza întu-un sistem sanitar sănătos. Totodată, a luat în calcul şi propunerea conducerii spitalului de a aloca fonduri pentru modernizarea secţiei de pediatrie şi a laboratorului de analize medicale.
La eveniment au mai participat prefectul judeţului Prahova, Mădălina Lupea, primarul oraşului Vălenii de Munte, Florin Constantin, reprezentanţi ai autorităţilor locale şi judeţene, ai Drecţiei de Sănătate Publică Prahova şi ai Parlamentului României.
Cea mai modernă secţie a unui spital de stat din Prahova este la Vălenii de Munte
17 februarie 2017
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare