Primarul Ploieştiului, liberalul Adrian Dobre dă vina pe social-democraţi pentru situaţia financiară delicată cu care se confruntă Societatea de Gospodărire Urbană. Mai mult decât atât, Dobre a lăsat să se înţeleagă faptul că PSD ar avea un anumit interes financiar în ce priveşte externalizarea serviciului de pază de la SGU Ploieşti.
În replică, Cristian Mihai Ganea, preşedintele PSD Ploieşti şi viceprimar al Ploieştiului spune următoarele: ”Nu îmi plac polemicile! Dar nu pot asista pasiv la jocul deloc curat pe care l-a adoptat primarul Adrian Dobre în ultima perioadă. Astăzi, în cadrul unei conferinţe de presă, Adrian Dobre a prezentat o situaţie care nu are nici o legătură cu realitatea. Ba mai mult, pot afirma cu tărie că, ori este prost informat, ori minte cu neruşinare. Primarul a insinuat că există un interes al PSD de a externaliza serviciul de pază al SGU Ploieşti, şi asta pe o sumă fabuloasă şi fără respectarea legii. Mă văd obligat să ripostez, nu doar în calitate de preşedinte al PSD Ploieşti, de viceprimar al acestui oraş, dar mai ales pentru că SGU mi-a fost ”pasat” de către Dobre atunci când a văzut că nu poate gestiona în nici un fel relaţia dintre Primărie şi această societate comercială aflată în subordinea Consiliului Local. Sau poate că, atunci când mi-a pasat SGU-ul, primarul şi-a imaginat că mă va îngropa cu tot cu societate, considerand că nu voi fi capabil să gestionez lucrurile. Iată că soluţii există, dacă se vrea! Este adevărat că se doreşte externalizarea acestui serviciu, lucru cu care Dobre a şi fost de acord, dar nu pentru vreun ”tun”, ci pentru a se face o economie la bugetul SGU, în încercarea de a redresa societatea. Îi sugerez primarului Dobre să se apuce de treabă şi să lase dezinformările. În doi ani de mandat nu a făcut nimic, iar acum se laudă cu munca altora sau aruncă cu noroi în adversarii politici”.
Cristian Ganea îi răspunde primarului Dobre în legătură cu problemele de la SGU
18 octombrie 2018
- Tags:
- gospodarire,
- jocul,
- mandat,
- pasat,
- polemicile,
- presa
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare