Dezbateri încinse astăzi în şedinţa Consiliului Local cu prilejul discutării problemelor căsuţelor de lemn care se vor amplasa în Ploieşti de sărbători. Pe baza unui calcul al specialiştilor Primăriei, s-a propus adoptarea de către consilieri a unui tarif de 200 lei pe zi pentru fiecare căsuţa, tarif care să includă atât terenul ocupat, cât şi folosinţa spaţiului comercial şi utilităţile. Deşi părea un subiect care să nu stârnească pasiuni, problema a ajuns să fie intens dezbătută.
Totul a plecat de la propunerea formulată de către viceprimarul social democrat, Cristian Ganea, de a se interzice subînchirierea acestor căsuţe deoarece au existat dovezi că în trecutul foarte apropiat au existat “ grupuri de interese” care au făcut bani frumoşi pe spatele primăriei ploieştene. În mod practic, reţeta succesului patentată de apropiaţii lui Dobre era aceasta: apare un apropiat al executivului care se declara “organizator de evenimente”, închiriază toate spaţiile comerciale la preţul cerut de primărie pentru ca imediat să subînchirieze aceste spaţii la preţ triplu, către comercianţi. Munca depusă de “acel” organizator de evenimente este istovitoare : întocmirea de facturi şi încasarea banilor. Uneori cu chitanţă, alteori fără, să ajungă la toată lumea ! Ziarul Jurnalul Prahovean a scris despre închirierea Bulevardului Castanilor pentru un eveniment la care Primăria Ploieşti a încasat ………1200 lei pentru trei zile!
În justificarea propunerii sale, Ganea a remarcat că subînchirierea crează condiţii de monopol, iar plata unei chirii majorate către “organizator” duce la creşterea preţului produselor ofertate de către comercianţi ploieştenilor, ceea ce este împotriva intereselor locuitorilor din Ploieşti.
În mod cu totul surprinzător, primarul Adrian Dobre a reacţionat vehement, susţinând că nu trebuie interzisă subînchirierea, deoarece există posibilitatea să apară “organizatorul de evenimente” şi să solicite închirierea în bloc a căsuţelor, fiind uşurată munca primăriei ! Ceea ce a surprins a fost nu atât tema abordată de către edil, cât, mai ales, vehemenţa susţinerilor lui, părând, mai degrabă, că este avocatul organizatorilor de târguri, decât primarul Ploieştiului.
Cu votul majorităţii PSD-ALDE, cât şi al celor doi consilieri PMP prezenţi, amendamentul a fost adoptat, ceea ce, spre stupefacţia celor prezenţi, l-a făcut pe Dobre să părăsească sala de consiliu, părând vizibil afectat de rezultatul votului. Ca prin farmec, interesul primarului pentru celelalte probleme ale Ploieştiului a dispărut! Dacă subînchiriere nu e, nimic nu e !
Chiar şi consilierii liberali au părut miraţi că rămân fără păstorul politic în sala de şedinţe. Unii dintre ei încă mai fredonează cu vocea scăzută: Un-te duci tu, Mielule……..?
Dacă subînchiriere nu e, nimic nu e! De ce s-a supărat primarul Dobre pe aleşii locali...
22 noiembrie 2018
- Tags:
- propunerea,
- reteta,
- conditii,
- fredoneaza,
- inchiriaza,
- locuitorilor,
- subinchiriere
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare