Primarul municipiului Alba Iulia, liberalul Mircea Hava, are un salariu de 21.375 de lei, un venit care îl plasează astfel în topul edililor cu cele mai mari câştiguri, potrivit Agerpres.
Conform informaţiilor postate pe site-ul Primăriei Alba Iulia, la capitolul transparenţa veniturilor salariale, potrivit Legii cadru nr.153/2017, cu modificările ulterioare, Mircea Hava are un salariu de bază de 17.100 lei, la care se adaugă o indemnizaţie de 25%, oferită primarilor unităţilor administrativ-teritoriale care implementează proiecte finanţate din fonduri europene nerambursabile. Aşadar, venitul total al lui Hava ajunge lunar la 21.375 de lei.
Salariul primarului din Alba Iulia este mai mare decât al preşedintelui Klaus Iohannis, care în ianuarie 2018 a încasat un salariu de 13.338 lei.
De asemenea, cei doi viceprimari beneficiază şi de indemnizaţia de 25%, ajungând lunar la 19.000 de lei, din care salariul de bază este 15.200 de lei. Administratorul public câştigă 15.200 de lei, secretarul municipiului 12.900 de lei, iar arhitectul-şef 12.800 de lei. Unul dintre directorii executivi câştigă pe lună 13.200 de lei, incluzând şi o indemnizaţie de 10%. Consilierii juridici ai Primăriei au un salariu cuprins între 6.591 de lei şi 3.479 de lei, iar poliţiştii locali între 8.239 de lei, din care salariul de bază 6.591 de lei, şi 2.926 de lei. Şeful Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Alba beneficiază de un salariu lunar de 6.500 de lei. Indemnizaţia consilierilor locali este de 570 de lei.
Preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, are o indemnizaţie lunară de 17.100 lei. Pentru postul de vicepreşedinte, venitul este de 15.200 de lei, la fel ca salariul secretarului judeţului. Arhitectul şef al judeţului Alba are un salariu de bază de 14.250 de lei.
Care este primarul cu cel mai mare salariu din România?
24 aprilie 2018
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare