Două casiere de la Hipodromul Ploieşti au fost depistate, pe test rapid, ca fiind infectate cu coronavirus. Tot personalul a fost testat, marţi, cu teste rapide. Interesant este că testele nu au fost făcute de personal medical, ci de către unul dintre angajaţii Hipodromului, mai exact, de către o angajată. Ciudată soluţie, mai ales că CSM Ploieşti are angajaţi mai mulţi asistenţi medicali, care ar fi putut face testele rapide în mod profesionist.
În urma testelor, alte trei persoane au ieşit pozitive. Speriaţi de amploarea infectărilor, au repetat testele. De această dată unele dintre cele trei au ieşit...negative...
Nu a fost nici de această dată chemată o clinică medicală pentru a efectura teste PCR-Real Time, probabil pentru a se încerca muşamalizarea problemei!
Se pare că de o săptămână, mai mulţi angajaţi ai Hipodromului ar avea diverse simptome. Unii au rămas la domiciului, în concediu de odihnă, alţii au continuat să vină la serviciu, susţinînd că este vorba despre o simplă răceală.
Nici în al 12 lea ceas, conducerea CSM Ploieşti nu a contactat serviciile unei clinici medicale autorizate şi asta în ciuda faptului că dacă cele cinci persoane chiar sunt infectate cu coronavirus vorbim despre un focar COVID-19 şi ar trebui chemată o firmă specializată în dezinfectarea tuturor spaţiilor.
Soluţia aleasă de şefii CSM Ploieşti a fost reducerea personalului din birouri şi trecerea la munca la domiciliu....Cam târziu, mai ales că măsura este luată în alte instituţii din subordinea Primăriei Ploieşti de mai bine de un an.
Oricum, ascunderea unui focar de coronavirus înseamnă...zădărnicirea combaterii bolilor, faptă penală, dar probabil această constatare va fi făcută de către reprezentanţii DSP Prahova şi cei ai Poliţiei!
Posibil focar de coronavirus la Hipodromul Ploieşti! Cine încearcă să muşamalizeze problema?
23 martie 2021
- Tags:
- hipodrom,
- coronavirus,
- focar
Din aceeaşi categorie:
FOTO Vecinii terorizaţi de mizeria adunată la sediul unei firme din Ploieşti! Poliţia Locala doarme?
Ploieşti: Zeci de asociaţii de proprietari reclamă valoarea mare a facturilor la căldură pe ianuarie
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare