Reprezentanţii Judeţului Prahova participă la Adunarea Generală a Asociaţiei Comunelor din România. Evenimentul se desfăşoară timp de trei zile, la Bucureşti, iar la prima întâlnire au fost prezenţi, printre alţii Attila Cseke, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, Marius Budăi, ministrul Muncii, Adrian Chesnoiu, ministrul Agriculturii, Alexandru Rafila, ministrul Sănătăţii, Barna Tanczos, ministrul Mediului, dar şi reprezentanţi ai premierului Nicolae Ciucă şi ai altor ministere şi organizaţii din subordinea Guvernului
Au fost discutate probleme importante ale administraţiei locale, primarii prezenţi abordând subiecte precum grilele de salarizare, plafonate la valoarea din 2019, programe precum Anghel Saligny, PNDL, PNRR, probleme legate de fondul funciar, de întreţinerea pădurilor, administrarea unităţilor de învăţământ.
Filiala Prahova a fost reprezentată de comitetul director. Astfel au participat la reuniunea de la Bucureşti Vasile Diaconu, preşedintele ACOR Prahova, primar al Comunei Măgurele, Adrian Dumitru, primarul Comunei Blejoi, Iulin Bîgiu, primarul Comunei Aluniş, Tudor Sandu, primarul Comunei Păuleşti, Cosmina Pandele, primarul Comunei Berceni, Cornel Nanu, primarul Comunei Cornu, Robert Nica, primarul Comunei Lipăneşti.
"A fost o întâlnire extrem de utilă. Am discutat probleme concrete cu miniştrii prezenţi şi sunt mulţumit că reprezentanţii Guvernului chiar au dorit să afle ceea ce se întâmplă cu adevărat în administraţia locală. I-am avut alături de mine pe membrii Comitetului Director al ACOR Prahova şi am demonstrat că suntem o echipă adevărată şi ne dorim dezvoltarea comunităţilor noastre şi implicit a judeţului Prahova. ", ne-a spus Vasile Diaconu, primarul Comunei Măgurele, preşedinte al ACOR Prahova.
Săptămâna viitoare va fi organizată şi Adunarea Generală a ACOR Prahova.
FOTO Reprezentanţii Prahovei la Adunarea Generală a Asociaţiei Comunelor din România
21 martie 2022
- Tags:
- acor,
- acor prahova,
- vasile diaconu
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare