Valoarea banilor în România este mult mai mare decât afară, iar 100 de euro valorează cât 200 euro în Marea Britanie şi cât 150 euro în Germania, a declarat, joi, Ilan Laufer, ministrul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat, la Reuniunea Anuală a Diplomaţiei Române.
"Este important să promovaţi conceptul "value for money". Foarte mulţi oameni care vizitează ţara noastră sunt surprinşi de serviciile şi de calitatea serviciilor pe care le pot găsi în România şi preţul foarte redus pentru acestea. Discutăm de la restaurante, la alt tip de servicii, cumpărături şi aşa mai departe. Este un lucru crucial câteodată, când, o companie multinaţională decide să vină într-o anumită zonă, pentru că există mulţi expaţi. Şi ei îşi doresc un standard de viaţă cât se poate de bun", le-a spus Laufer, diplomaţilor şi oamenilor de afaceri prezenţi.
El a precizat că valoarea banilor în România este mult mai mare.
"Vă dau un exemplu: 100 de euro în România valorează cât 200 de euro în marea Britanie şi cât 150 euro în Germania. Valoarea banilor în România este mult mai mare. Lucrul acesta este un element serios pe care trebuie să-l vindeţi mai departe", a mai arătat ministrul.
Camera de Comerţ şi Industrie a României (CCIR) în colaborare cu Ministerul Afacerilor Externe organizează joi Reuniunea Anuală a Diplomaţiei Române (RADR), cu tema ''O lume în schimbare: Mizele politicii externe a României''.
La eveniment sunt aşteptaţi Mihai Daraban, preşedintele CCIR, Teodor Meleşcanu, ministrul Afacerilor Externe, Liviu Voinea, viceguvernator al Băncii Naţionale a României şi Ilan Laufer, ministru pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat.
Laufer: Valoarea banilor în România este mult mai mare; 100 de euro valorează cât 200 de euro în Marea Britanie
1 septembrie 2017
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare