S-a întâmplat în Singapore, cel mai mic stat asiatic, dar unul dintre cele mai puternice din punct de vedere economic.
Singaporezii ar fi trebuit să meargă la urne peste câteva zile pentru a-şi alege noul preşedinte, însă nu mai au această şansă, deoarece în cursa pentru funcţie este un singur candidat.
Este vorba de fostul speaker al Parlamentului, Halimah Yacob, care a ieşit învingător, după ce ceilalţi candidaţi nu au reuşit să îndeplinească toate condiţiile necesare.
Halimah va fi prima femeie preşedinte din Singapore, un oraş-stat tehnocrat şi eficient. ”Vă promit că voi face tot ce pot pentru a sluji cetăţenii singaporezi, indiferent dacă voi fi aleasă prin vot sau fără el”, a declarat Halima Yacob.
Funcţia de preşedinte are, în mare parte, doar rol ceremonial în Singapore, deşi şeful statului are drept de veto în unele decizii importante ale guvernului, cum ar fi cele din domeniul fiscal sau judiciar.
O parte dintre singaporezi sunt, însă, nemulţumiţi de situaţia alegerilor prezidenţiale. La acest tur de scrutin au existat, pentru prima oară, noi reguli. Cea mai importantă a fost cea de a restricţiona candidaţii pe criterii etince. Doar cei din grupul rasial malay (care reprezintă doar 14% din populaţie) au putut candida la preşedinţie. În Singapore trăiesc trei rase principale: chinezi, indieni şi malay.
Şi alte noi reguli de alegere a preşedintelui s-au dovedit a fi prohibitive pentru ceilalţi candidaţi. Un candidat care lucrează în sectorul privat, de exemplu, trebuie să fie conducătorul unei companii cu acţiunii în valoare de cel puţin 370 de milioane de dolari.
Criticii spun că toate modificările sunt menite să ucidă competiţia din alegerile prezidenţiale.
Premierul, care conduce de facto statul Singapore, a fost mereu de origine chineză. Comunitatea malay suferă, însă, din cauza discriminărilor, în special în sectorul public, iar conducătorii statului au deschis funcţia de preşedinte doar pentru aceşti cetăţeni ca un gest simbolic.
Cum poţi să ajungi preşedinte al unei ţări democratice fără să fie nevoie de votul cetăţenilor
14 septembrie 2017
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare