BBC a scris un articol despre localitatea transilvăneană Biertan, care a găsit ”un remediu medieval pentru divorţ”, acesta dovedindu-se a fi foarte eficient.
Frumosul sat din România a avut ”o închisoare conjugală”, unde cuplurile care nu se mai înţelegeau erau închise chiar şi câteva săptămâni, pentru a-şi rezolva problemele. Ideea a dat roade, la Biertan fiind înregistrad doar un divorţ în peste 300 de ani.
Episcopul local era cel care îi închidea pe certăreţi în micuţa închisoare. Perechea petrecea şase săptămâni ”la răcoare”, timp în care puteau să îşi salveze căsnicia. La închisoare, cei doi trebuiau să împartă totul: aveau doar un scaun, o masă şi o pernă.
”Luteranismul, religia saxonilor tansilvăneni, guverna majoritatea aspectelor vieţii şi, cu toate că divorţurile erau permise în anumite circumstanţe – cum ar fi adulterul -, era de preferat ca perechile să încerce să îşi salveze căsnicia. Persoanele mergeau de bunăvoie la episcop, care îi închidea în închisoarea maritală pentru a se împăca”, scrie BBC.
Dacă perechea decidea să se despartă, chiar şi după săptămânile de carceră, soţul era obligat să îi plătească fostei soţii o jumătate din câştiguri. Dacă, însă, se recăsătorea şi divorţa din nou, a doua soţie nu mai avea acest drept.
”Motivul pentru care multe cupluri rămâneau împreună nu era dragostea, ci munca şi supravieţuirea”, a povestit Ulf Ziegler, preotul actual de la Biertan.
”Închisoarea maritală” este situată într-o clădire mică din apropierea bisericii fortificate din Biertan, care a fost construită în secolul al XV-lea.
Biertan este inclus în Patrimoniul UNESCO din 1993.
Jurnaliştii de la BBC, fascinaţi de un sat din România: ”Un singur divorţ în trei secole”
18 iulie 2017
Din aceeaşi categorie:
Proiecte româneşti de protejare a ursului şi acvilei ţipătoare mici, în topul programului Life al CE
Top articole
-
Cutremur la Teatrul „Toma Caragiu”. Andi Vasluianu, vizat de concedieri! Actorii şi angajaţii sar în apărarea directorului Mihaela Rus
-
Fost preot găsit spânzurat în podul casei
-
Sinaia, orasul cu care nu te poti plictisi! Protest împotriva abuzurilor din localitate!
-
Sfidare totală la Breaza. Hidro Prahova ia bani pe apă infestată, iar şeful ANPC este trimit la "treaba lui"
-
O zi pe an, şansă la vindecare, Ce se petrece la Ghighiu în Vinerea Luminată
-
Cristina Deleanu, actriţa născută la Ploieşti, a plecat dintre noi. O viaţă dedicată scenei şi publicului
-
Ziua Moaşei, sărbătorită cu emoţie la Maternitatea din Ploieşti
-
Prahoveni în stradă pentru reluarea turului II la prezidenţiale
-
Noapte fatală pe un drum din Prahova. Două vieţi pierdute într-un accident cumplit
-
Schimbare cu ecou la TCE Ploieşti. Directorul general se retrage strategic, pe fondul conflictului cu primăria
Anul - ediţia nr. 3751
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 16 mai 2025
Autentificare
Autentificare