Marţi, 19 martie 2024 - 5:23:42

Petrolul Ploieşti mai aproape de retrogradare/ Vezi rezultatele etapei!

5 martie 2012

petrolulSub comanda noului antrenor Augusto Inacio, FC Vaslui a câştigat cu 2-1 disputa de la Ploieşti, cu Petrolul. Succesul îi urcă pe moldoveni pe locul 4 în clasament, însă ei ar putea fi depăşiţi chiar de Steaua, care joacă  la Mioveni.

Ploieştenii au deschis scorul în minutul 18, când Buhuşi a şutat senzaţional, de la circa 18 metri, din unghi de 45 de grade - pasa i-a fost dată de Dina, despre care vasluienii au spus că se afla în ofsaid.

Mult mai periculoasă după pauză, echipa lui Adrian Porumboiu a reuşit egalarea în minutul 63, prin Wesley, care a transformat impecabil penalty-ul dictat după un fault la Milanov.

Cu două-trei minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, Stanciu a reuşit un alt gol de senzaţie: a driblat un adversar, pe stânga, şi a trimis plasat, cu stângul, la colţul lung.
În tribunele stadionului Petrolul s-au aflat numeroşi copii care au încurajat echipa Lupilor Galbeni.

2 Martie         FC Braşov  2 - 1  Pandurii Târgu Jiu

CFR Cluj  1 - 0    Târgu Mureş

3 Martie         Voinţa Sibiu  1 - 0  Astra Ploieşti

Rapid Bucureşti  1 - 1  Universitatea Cluj

Dinamo Bucureşti  2 - 0  Gaz Metan Mediaş

4 Martie         Petrolul Ploieşti  1 - 2  FC Vaslui