Marti, a avut loc, la Ploieşti, un eveniment inedit: dezvelirea bustului fostului preşedinte american Ronald Reagan (1911-2004) în curtea Casei Căsătoriilor, clădire care, în timpul celui de-al II-lea război mondial, a fost bombardată de americani, locul fiind simbolic (!?!?!) ales de municipalitatea ploiesteană.
Bustul din bronz, operă a sculptorului George Dumitru, are o înălţime de peste un metru şi o greutate de circa 300kg. El reprezintă o donaţie a Fundaţiei cultural-istorice Mihai Viteazul şi a costat 10000 de euro, el fiind cel de al cincilea bust realizat de această fundaţie în acest an, care si-a propus, pentru 2015, ridicarea a zece busturi. Celelalte patru busturi sunt: Al.I. Cuza, Constantin Stere – ambele ridicate in R.Moldova, Mihai Viteazul si Pana Filipescu – in Prahova.
Evenimentul cultural-istoric este dedicat aniversării a 135 de ani de la semnarea acordului diplomatic dintre SUA şi Principatele Unite, dar şi personalităţii lui Ronald Reagan, cel de al 40-lea preşedinte american care, în timpul mandatului său, a reuşit să demoleze lagărul comunist, instaurând în estul Europei, inclusiv în România, democraţia, libertatea şi pacea.
La ceremonia de dezvelire, care a avut loc după intonarea imnurilor celor două state, au participat înalte personalităţi judeţene şi municipale: Rodica Paraschiv - prefectul judeţului Prahova, Iulian Teodorescu - viceprimar al municipiului cu atribuţii de primar, Mircea Cosma - preşedintele Fundaţiei cultural-istorice Mihai Viteazul, Mariana Peneş - director al Muzeului de Istorie şi Arheologie Prahova (acestia rostind si scurte alocutiuni), Bogdan Toader şi Radu Ionescu - vicepreşedinţi ai Consiliului judeţean Prahova, consilierii judeţeni Ludmila Sfârloagă şi Dănuţ Cornea, Fabioara Ionescu - administrator public al judeţului, prof.univ.dr. Petre Ţurlea, alte personalităţi locale, un numeros public.
De la eveniment a lipsit, inexplicat, un invitat de onoare: Dean Thompson - însărcinatul cu afaceri al SUA la Bucureşti! Si nici un alt reprezentant al Ambasadei SUA nu s-a obosit să vină la Ploiesti.
"Căsătorie" româno-americană, la Ploieşti
8 iulie 2015
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare