Reprezentanţii Primăriei Ploieşti s-au întâlnit cu o delegaţie a KAZMUNAYGAS, condusă de Bekbol Turashbekov - Goverment Relations Manage KAZMUNAYGAS, companie care a preluat Rompetrol. Municipalitatea a fost reprezentată de Cristian Ganea, primarul interimar al Ploieştiului, şi consilierii locali George Botez, Marilena Stanciu şi Constantin Popa.
Reprezentantul Kazmunaygas au comunicat acordul companiei pentru a dona Ploieştiului terenul de sub bazinul Vega. În cadrul întâlnirii s-a discutat şi problema bazei sportive de la Vega, bază adiacentă bazinului. Reprezentanţii companiei vor discuta problema cu boardul Rompetrol, decizia urmând a fi comunicată în cel mai scurt timp municipalităţii.
Un alt subiect fierbinte l-a reprezentat situaţia grădiniţei de pe str Romană, imobil necesar Ploieştiului pentru a se putea asigura activitatea în domeniu. Delegaţia Rompetrol s-a arătat deschisă pentru analizarea situaţiei şi au promis că va fi identificată foarte curând o soluţie pentru rezolvarea problemei.
„Am avut o întâlnire extrem de utilă cu reprezentanţii KazMunayGaz cărora doresc să le mulţumesc şi pe această cale pentru deschiderea pe care o au faţă de problemele comunităţii noastre şi pentru modul în care înţeleg să sprijine Ploieştiul. Sperăm ca în cel mai scurt timp să putem încheia formalităţile pentru obţinerea terenului aferent bazinului Vega, o dorinţă mai veche a administraţiei ploieştene. După acest moment vom putea aloca fondurile necesare modernizării bazinului Vega şi pentru crearea unei baze sportive moderne pentru ploieşteni”, ne-a declarat Cristian Ganea, primarul interimar al Ploieştiului.
Şi social democratul George Botez a fost foarte mulţumit de întâlnirea cu reprezentanţii Rompetrol. „ Este un proiect mai vechi la care lucrăm de mai bine de un an. Partenerii noştri de la Rompetrol au răspuns cu mare amabilitate solicitărilor noastre şi le mulţumesc în numele Ploieştiului şi al ploieştenilor”, ne-a spus George Botez.
Municipalitatea şi-a propus să modernizeze Baza sportivă Vega, astfel încât să o transforme într-un centru sportiv modern destinat activităţii copiilor şi tinerilor ploieşteni, inclusiv pentru cei care îşi desfăşoară activitatea în cadrul CSM Ploieşti.
Vă reamintim că municipalitatea nu a putut demara lucrări de modernizare a bazinului Vega, deoarece terenul pe care se află imobilul aparţine Rompetrol România. Astfel, deşi toată lumea este de acord că Vega trebuie să fie modernizat conform standardelor europene s-a putut investi doar în igienizarea clădirii.
Ploieştiul primeşte o donaţie importantă de la Kazmunaygas
17 februarie 2016
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare