Social democraţii ploieşteni au reacţionat la aşa zisa grevă spontană de la TCE, grevă organizată în condiţiile în care salariaţii societăţii care asigură transportul ploieştenilor au toate drepturile salariale plătite la zi. Publicăm integral comunicatul de presă al TCE Ploieşti:
"PSD Ploieşti îl somează pe primarul Adrian Dobre să ia urgent măsuri pentru reluarea imediată a transportului public în municipiu. Ploieşteanul are nevoie de servicii publice, iar cineva trebuie să îşi asume responsabilitatea pentru problemele create cetăţenilor.
Salariaţii TCE Ploieşti sunt dezinformaţi şi minţiţi cu privire la posibila neplată a salariilor, iar zvonistica a dus la o situaţia în care ploieştenii sunt văduviţi de transportul în comun, deşi mulţi au cumpărat abonamentele cu preţuri majorate fără a cere condiţii de transport decente.
Primarul Adrian Dobre a încercat (pentru câta oară???) să se spele pe mâini şi să arunce responsabilitatea în ograda Consiliului Local Ploieşti. De această dată mărul discordiei îl reprezintă o reeşalonare de plată, reeşalonare care nu este atributul consilierilor locali.
Eşalonarea datoriilor este responsabilitatea Executivului, iar problema trebuie rezolvată de primarul Adrian Dobre şi de către subordonaţii săi, plătiţi cu salarii invidiate de orice angajat din sectorul privat!
PSD Ploieşti consideră că liberalul Adrian Dobre nu a înţeles că este primarul ploieştenilor şi are anumite responsabilităţi pe care trebuie să le ducă la îndeplinire.
Una dintre acestea o reprezintă şi punerea în practică a hotărârilor Consiliului Local. Aleşii locali au adoptat, în luna septembrie, o hotărâre prin care TCE primea subvenţia de la Primăria Ploieşti. Nici în prezent această hotărâre nu este pusă în aplicare, deoarece liberalul Adrian Dobre nu ştie cum să pună la treabă angajaţii Primăriei.
Îi solicităm primarului Adrian Dobre să rezolve urgent situaţia transportului în comun şi să înveţe că trebuie să îşi asume responsabilitatea asigurând ploieştenilor accesul la serviciile publice şi să evite să se lase manipulat de grupuri de interese locale.
Dacă nu ştie ce înseamnă responsabilitatea unei astfel de funcţii, poate recunoaşte public că postul de primar al Ploieştiului este o “pălărie” prea mare pentru domnia sa şi poate să îşi prezinte demisia!
Ar fi un gest de onoare şi o dovadă că poate lua singur decizii importante, fără a aştepta un telefon de la şefii de partid…"
Primarul Adrian Dobre somat să rezolve problemele de la TCE Ploieşti
29 noiembrie 2017
- Tags:
- neplata,
- locale,
- discordiei,
- datoriilor,
- comunicatul,
- transportului,
- septembrie
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare