Consiliul Judeţean pregăteşte în această perioadă al doilea master-plan de apă şi canalizare din Prahova, care are la dispoziţie, până în 2023, o finanţare nerambursabilă totală de 300 de milioane de euro. Autorităţile au trimis pe teren o comisie care să verifice stadiul actualelor reţele, pe baza acestui raport urmând să fie stabilite proiectele prioritare pentru următorii ani.
Acest master-plan judeţean de alimentare cu apă şi canalizare vine după ce autorităţile din Prahova au derulat proiecte similare şi în precedenta sesiune de finanţare de la Uniunea Europeană, 2007-2014, când au propus mai multe lucrări pentru extinderea reţelelor sau construirea unor staţii de tratare. Pentru că unele dintre acele proiecte nu s-au finalizat la timp, la termenul de 31 decembrie 2015, au fost "fazate", fiind cuprinse şi în master-planul pentru actuala sesiune de finanţare de la UE.
"Acum se fac evaluări în localităţi, mai ales că unele primării au derulat în ultima perioadă, din fonduri proprii sau bani de la Ministerul Dezvoltării, lucrări în acest sector, însă încă nu au predat reţelele către operatorul Hidro Prahova, aşa cum stabilesc prevederile contractuale. Este o comisie formată din reprezentanţi de la Hidro şi de la noua firmă de consultanţă contractată, care merg pe teren, astfel încât să ne asigurăm că proiectarea nu se va executa deficitar, ne-am propus să lucrăm pe baza datelor reale din teren, nu după hărţi. În funcţie de verificările acestei comisii vom stabili şi prioectele prioritare pe care le vom propune pentru finanţare, pe lângă cele fazate, desigur", a declarat Bogdan Toader, preşedintele Consiliului Judeţean Prahova pentru Actualitatea Prahoveana
300 de milioane de euro, pentru proiecte de apă şi canalizare în Prahova
19 mai 2017
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare