La Buşteni, acest sfârşit de săptămână va fi marcat de un eveniment de maximă importanţă, devenit tradiţie, şi anume Cupa Buştenarului la Schi Alpin. Ediţia din acest an va beneficia de premii în valoare de aproximativ 16.000 de lei, care vor fi acordate de către organizatori câştigătorilor diverselor etape ale concursului, precum şi celui mai tânăr participant, cât şi seniorului.
Cupa Buştenarului la Schi Alpin va avea loc joi, 15 februarie 2018, începând cu orele 11.00, la Domeniul Schiabil Kalinderu Buşteni. Înscrierea în concurs se face în intervalul orar 9.00 - 10.30, ziua competiţiei, la baza Domeniului Schiabil Kalinderu, numai pe baza unui act de identitate (BI, CI, pasaport). Copiii se vor înscrie în concurs pe baza certificatului de naştere
Accesul la telescaun va fi gratuit pentru concurenţi pe durata desfăşurării competiţiei.
Iubitorii sportului vor beneficia de alte două competiţii deosebit de atractive, şi anume cea de-a 6-a ediţie a Turneului Naţional de lupte greco-romane, precum şi Cupa oraşului Buşteni la Fotbal.
În mod normal, în tradiţia locului luna februarie ar fi trebuit să fie perioada de defăşurare a mult aşteptatei manifestări - cu răsunet naţional şi chiar internaţional - sugestiv denumită Zilele Oraşului Buşteni. Sărbătorirea Centenarului Marii Uniri şi aniversarea a 110 ani de atestare documentară a Primăriei Buşteni face însă ca de data aceasta aniversarea Zilelor Buşteniului să fie organizată în vara acestui an, la o dată ce va fi anunţată ulterior, astfel ca sărbătoarea să nu aibă nimic de suferit din fastul şi amploarea binecunoscute, cu invitaţi de marcă, cetăţeni de onorare ai oraşului, oameni de cultură şi de artă, oaspeţi dragi etc.
Cupa Buştenarului la Schi Alpin cu premii în valoare de 16.000 de lei. Weekend cu evenimente sportive la Buşteni
15 februarie 2018
- Tags:
- traditia,
- sarbatorirea,
- castigatorilor,
- busteni
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare