Nouă proiecte prioritare pentru Ploieşti au fost finalizate şi depuse vineri de către municipalitate în vederea obţinerii finanţării europene. La acestea se adaugă alte patru proiecte de rezervă.
Conform viceprimarului Cristian Ganea, proiectele vizează realizarea terminalelor multi-modale de care este nevoie pentru fluidizarea traficului la toate intrările din oraş, dar şi realizarea pasajului CF de la Podul Înalt şi lărgirea tronsonului strazii Ghe. Gr. Cantacuzino la patru benzi, de la Şoseaua Vestului şi până la limita oraşului. Tot printre proiectele depuse astăzi se numără şi cele care vizează construirea a patru noi grădiniţe, dar şi reabilitarea Liceului 1 Mai.
Nu în ultimul rând, conducerea Primăriei Ploieşti s-a axat şi pe obţinerea de fonduri pentru construirea sensului giratoriu de la ieşirea spre Bucov, dar şi reconfigurarea infrastructurii rutiere pe strada Ştrandului şi amenajarea de piste pentru biciclete şi pietoni în această zonă.
”Finalul de an vine cu veşti bune pentru ploieşteni. Nouă proiecte prioritare pentru municipiul nostru au fost finalizate şi depuse în vederea obţinerii finanţării europene. La acestea se adaugă alte patru proiecte de rezervă. A fost o muncă titanică, iar fără echipa care a colaborat la scrierea proiectelor, nu am fi reuşit. Atât eu, cât şi domnul viceprimar George Pană, vrem să le mulţumim oamenilor minunaţi de la Direcţia Tehnic Investiţii, de la Direcţia de Patrimoniu, de la Direcţia Relaţii Internaţionale, dar şi celorlalţi colegi din primărie care au pus umărul la întocmirea documentaţiei pentru ca aceste 13 proiecte necesare pentru ploieşteni să fie astăzi încărcate pe platforma MYSMIS. Sperăm ca toate să primească şi finanţarea de care este nevoie. Proiectele vizează realizarea terminalelor multi-modale de care este nevoie pentru fluidizarea traficului la toate intrările din oraş, dar şi realizarea pasajului CF de la Podul Înalt şi lărgirea tronsonului strazii Ghe. Gr. Cantacuzino la patru benzi, de la Şoseaua Vestului şi până la limita oraşului. Tot printre proiectele depuse astăzi se numără şi cele care vizează construirea a patru noi grădiniţe, dar şi reabilitarea Liceului 1 Mai. Nu în ultimul rând ne-am axat şi pe obţinerea de fonduri pentru construirea sensului giratoriu de la ieşirea spre Bucov, dar şi reconfigurarea infrastructurii rutiere pe strada Ştrandului şi amenajarea de piste pentru biciclete şi pietoni în această zonă. Le mulţumesc colegilor din primărie că au depus acest efort şi au demonstrat că lucrul în echipă este soluţia”, a susţinut viceprimarul Cristian Ganea, cel care nu a ratat ocazia în a-l ataca pe primarul Dobre.
”Am vrut să fac acest anunţ tocmai pentru a-l împiedica pe primarul Adrian Dobre să se împăuneze în spaţiul public cu munca altora, aşa cum ne-a obişnuit până acum”, a mai susţinut Ganea.
Viceprimarul Ganea: Nouă proiecte prioritare au fost finalizate şi depuse în vederea obţinerii finanţării europene
28 decembrie 2018
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare