Lucrările la Centrul de Radioterapie de la Spitalul Schuller din Ploieşti intraseră într-un nou impas. Un document primit de la ISU susţine că proiectul nu are toate avizele şi că este nevoie ca cineva să îşi asume responsabilitatea pentru ca investiţia să poată demara urgent.
Doar că, aşa cum ne-am obişnuit la Primăria Ploieşti, responsabilitatea era pasată de la unul la altul, iar şansele pentru ca bolnavii de cancer din Prahova şi judeţele limitrofe să poată face şedinţele de radioterapie aici scădeau pe zi ce trece.
O singură persoană a înţeles nevoia, pacienţilor oncologici de a nu mai fi plimbaţi pe drumuri, zeci de kilometrii pentru şedinţele de radioterapie care le dă speranţa la viaţă.
Viceprimarul Cristian Ganea şi-a asumat semnarea unui document prin care sunt asumate distanţele mai mici faţă de cele solicitate de ISU, distanţe care au reieşit din configuraţia terenului şi a elaborat un plan detaliat al măsurilor anti incendiu prevăzute clar în construcţia viitorului Centru de Radioterapie.
"Oamenii au nevoie de acest Centru de Radioterapie şi îl aşteaptă de mult timp. Nu se poate să amânăm la nesfârşit şi să nu le asigurăm pacienţilor oncologici o şansă la viaţă. Am acceptat să îmi asum responsabilitatea deoarece sunt sute de pacienţi care depind de această investiţie, care au nevoie de şedinţele de radioterapie. Orice om are dreptul la viaţă şi nimeni nu poate să înşele speranţele unui bolnav cu un diagnostic atât de dur", ne-a spus viceprimarul Cristian Ganea.
Centrul de radioterapie de la Spitalul Schuller din Ploieşti este una dintre investiţiile din domeniul sanitar mult aşteptate de către bolnavii de cancer, atât din Prahova, cât şi din judeţele limitrofe.
Despre centrul de radioterapie de la Spitalul Municipal Ploieşti se discută de foarte multă vreme, fiind necesar pentru pacienţii oncologici care au nevoie de tratament de specialitate în anumite afecţiuni care în prezent nu pot fi tratate decât în marile centre universitare.
Lucrările vor fi finanţate cu fonduri de la Primăria Ploieşti şi Consiliul Judeţean Prahova şi au fost amânate, din diverse motive, mai bine de doi ani.
Lucrările la Centrul de Radioterapie deblocate de viceprimarul Cristian Ganea!
10 aprilie 2020
- Tags:
- radioterapie,
- oncologica,
- ganea,
- lucrari,
- isu
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare