Când un primar îşi face timp pentru cei mai mici cetăţeni ai oraşului pe care îl păstoreşte merită aplauze, la scenă deschisă. Iar când un primar de municipiu, lasă grijile oraşului, şi merge să citească poveşti copiilor de grădiniţă, putem spune că este un edil care a înţeles că administraţia nu înseamnă doar asfaltări, investiţii sau curăţenie.
Vorbim despre Alin Moldoveanu, primarul independent al municipiului Câmpina, care a acceptat invitaţia Asociaţiei Ovidiu.RO de a participa la Programul naţional "Citeşte-mi 100 de poveşti" pentru încurajarea lecturii în familie şi la grădiniţă, program în care s-au înscris peste 1000 de grădiniţe din România.
Toate grupele Grădiniţei Iulia Hasdeu participă la program, iar invitatul surpriză a conducerii unităţii de învăţământ a fost primarul Alin Moldoveanu.
Politicianul a citit poveşti copiilor din trei grupe ale grădiniţei şi a promis că va merge şi la alte clase. În prima zi, primarul a citit ”Motanul încălţat”, ”Scufiţa roşie” şi ”Punguţa cu doi bani”, intrând în pielea personajelor pentru a-i impresiona pe micuţi. Iar aceştia au fost extrem de încântaţi, după cum scriu colegii de la Câmpinatv.ro.
Primarul le-a vorbit copiilor şi despre pandemia de coronavirus pe care o trăim fix de un an şi le-a explicat că trebuie să poarte mască pentru a se proteja şi a-şi proteja familiile.
”Vă rog să le transmiteţi şi părinţilor, bunicilor voştri să respecte toate regulile sanitare pentru a putea menţine şcolile deschise. Poate aţi văzut că prin ţară, în alte judeţe, s-au închis şcolile, eu cred că învăţământul este extrem de important pentru voi, preşcolarii şi pentru toţi elevii”, a spus Alin Moldoveanu.
Programul naţional "Citeşte-mi 100 de poveşti" se desfăşoară sub patronajul Ministerului Educaţiei şi a Ministerului Culturii. Asociaţia Ovidiu.RO desfăşoară mai multe programe dedicate, în special, facilităţii accesului la educaţie a tuturor copiilor
Când primarul îşi face timp să citească poveşti copiilor! Se întâmplă la Câmpina!
10 martie 2021
- Tags:
- campina,
- copii,
- primar,
- moldoveanu
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare