Începând cu data de 31 martie, România va deveni parte a spaţiului Schengen aerian şi maritim, marcând o schimbare semnificativă în regulile de călătorie pentru toate aeroporturile din ţară. Autorităţile se pregătesc intens pentru acest moment, iar forţele de ordine vor fi suplimentate pe cele 17 aeroporturi din ţară.
Cu toate acestea, poliţiştii şi jandarmii vor putea efectua verificări aleatorii, având dreptul să oprească şi să verifice persoanele considerate suspecte. Printre acestea se numără persoanele urmărite de Poliţia Română, cele care încearcă să părăsească ţara cu documente false sau care au interdicţia de a părăsi localitatea sau ţara.
Pe lângă forţele de ordine umane, vor fi prezente şi câinii specializaţi de la Poliţia de Frontieră, antrenaţi pentru a detecta substanţe interzise sau tutun asupra pasagerilor. Autorităţile subliniază importanţa acestor măsuri pentru a preveni tentativele de călătorie ilegală sau infracţiunile asociate.
Într-un comunicat oficial, Bogdan Despescu, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, a declarat că în 2023 au fost înregistrate aproximativ 160.000 de curse pe aeroporturile din România, iar peste 23 de milioane de pasageri au călătorit către ţările din zona Schengen. Totodată, au fost identificaţi 2.500 de pasageri minori sub vârsta de 18 ani cărora li s-a interzis ieşirea din ţară din motive legale, inclusiv deţinerea de documente false.
Verificările riguroase rămân esenţiale pentru menţinerea securităţii şi integrităţii frontierelor, asigurând că călătorii respectă legile şi regulamentele în vigoare.
Tot de la această dată, România va începe să elibereze vize Schengen pentru cetăţenii ruşi. Agenţia rusă de presă TASS a relatat că cererile pot fi depuse la toate consulatele ţării noastre din Rusia. Ambasada din Moscova a confirmat că au primit lămuriri de la Bucureşti.
România intră în spaţiul Schengen aerian şi maritim. Tara noastră va elibera vize pentru cetăţenii ruşi
29 martie 2024
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare