”Aceasta minunată Alee, care a fost inaugurată în cadrul offline-ului Diasporei ”Adoptă un Vot” prinde tot mai multe rădăcini. Până acum au fost plantaţi deja 5 pomi. Primul la care a fost arborat drapelul UE a fost sădit chiar în timpul evenimentului diasporei, la care am participat şi eu, cu mare drag”, scrie dna Elena Robu, din Chişinău (in mijlocul fotografiei de grup). ”Am lăsat o parte din rădăcini în Italia care să fie alături de zecile de mii de conaţionali de-ai noştri stabiliţi deja în această ţară”.
Urmează pomul diasporei din Irlanda, SUA, România şi un alt pom care reprezintă Moldova. Pentru toţi aceşti arbori încă se strâng fonduri. Costul plantării unui puiet este în jur de 200 de euro. Toate lucrările sunt autorizate de către primăria din Veneţia-Mestre. De asemenea, şi-au manifestat disponibilitatea pentru a sădi pomi pe Aleea Diasporei şi moldoveni din Grecia, Marea Britanie, Canada, Spania, Belgia. Dar este nevoie de strângere de fonduri pentru aceste lucrări.
Un detaliu curios este că basarabenii din Moldova şi România au ales să planteze tei, un copac simbol din poeziile marelui Mihai Eminescu. De asemenea, în prezent se poartă discuţii cu autorităţile locale pentru instalarea, aici, a unei bănci, unde se pot citi, in linişte, versurile Poetului Naţional.
Aleea Diasporei se întinde pe o lungime de aproape 250 de metri şi este amplasată în cel mai mare parc din Veneţia-Mestre şi unul dintre cele mai mari parcuri din Europa, San Guliano.
Această frumoasă acţiune are loc datorită Asociaţiei Gente Moldova, condusă de Ion şi Lidia Plop, conaţionalii noştri cărora le pasă de tradiţiile şi cultura neamului românesc şi care transmit aceste valori mai departe. Atâta timp cât mai există asemenea oameni, mai avem o şansă, nu este totul pierdut.
Aleea Diasporei de la Veneţia-Mestre, Italia
6 aprilie 2017
- Tags:
- aleea diasporei,
- venetia-mestre,
- chisinau,
- unire,
- marea unire
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare