Românii care se mută în Finlanda vor putea primi 750 de euro pe lună, pe viaţă, această ţară devenind practic una din cele mai bune ţări în care poţi să locuieşti.
Vestea vine dintr-o ţară nordică, Finlanda, care a decis să îşi ajute cetăţenii. Chiar si românii care decit să se mute în Finlanda vor obţine o rentă viageră cuprinsă între 550 şi 750 de euro.
Cetăţenii vor primi aceşti bani pe viaţă, iar cei care vor să muncească să câştige ceva în plus o vor putea face. Sunt vizate persoanele cu vârste cuprinse între 25 şi 63 de ani.
În program vor fi incluşi în special oameni care primesc deja ajutoare de la stat, spune profesorul Olli Kangas de la Social Security Institution Kela.
Proiectul presupune acordarea, pentru început, o sumă de 550 de euro lunar unui grup de 10.000 de persoane pentru o perioadă de 2 ani de zile, perioadă în care aceştia nu vor avea nici un fel de obligaţii în ceea ce priveşte reintegrarea pe piaţa forţei de muncă.
Mai mult dacă vor să lucreze, cei care vor primi aceşti bani vor putea obţine şi alte venituri fără a le fi afectată renta pe care o vor primi din partea statului finlandez.
În ţara noastră, deputatul Varujan Pambuccian declară că lucrul pe care noi trebuie să îl evităm acum este ca peste 15 ani să nu avem în România o clasă a oamenilor inutili ca vector social major.
TITLURILE ZILEI:
• Trei ploieşteni, amendaţi pentru că au transformat oraşul în groapă de gunoi • Elevi şi studenţi, în stradă după ce Guvernul a anunţat le taie bursele • Filtre-surpriză la primele ore ale dimineţii! Poliţia rutieră din Prahova, în ofensivă împotriva accidentelor • Ai dat foc grădinii? Pregăteşte portofelul! Amenzile ajung până la 15.000 de lei! • Trei ploieşteni, amendaţi pentru că au transformat oraşul în groapă de gunoi • Elevi şi studenţi, în stradă după ce Guvernul a anunţat le taie bursele • Filtre-surpriză la primele ore ale dimineţii! Poliţia rutieră din Prahova, în ofensivă împotriva accidentelor • Ai dat foc grădinii? Pregăteşte portofelul! Amenzile ajung până la 15.000 de lei!
Venit minim garantat de 750 de euro, pe viaţă
28 august 2017
- Tags:
- profesorul,
- munceasca,
- nordica,
- renta,
- security,
- institution,
- cetatenii
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Guvernul Bolojan face "victime": 11 comune din Prahova, rămân fără viceprimari!
-
Vara plină de evenimente în Prahova. O săptămână încărcată de poveşti, oameni şi emoţii
-
Ucigaşul cu toporul din Lipăneşti. Tânără de 22 de ani, lovită mortal în plină zi. Agresorul a fost prins la scurt timp!
-
Lovită pe trecerea de pietoni, o femeie din Ploieşti a murit la spital. Fiul cere ajutor pentru a afla adevărul
-
11 suflete, printre care un bebeluş, lăsate sub cerul liber după un incendiu devastator. Apel la umanitate!
-
Femeie aproape ucisă în bătaie de un bărbat care fusese pus în libertate cu câteva ore în urmă
-
EXCLUSIV VIDEO Nico, surpriza banchetului claselor a 8 a de la Colegiul de Artă Carmen Sylva Ploiesti
-
Groapă de gunoi cuprinsă de flăcări azi-noapte, în Prahova
-
Barajul Paltinu rămâne intact! Operaţiunea de golire s-a blocat înainte să înceapă! Ce au descoperit inginerii
-
Acuzaţii grave după o operaţie de peritonită. O fetiţă din Ploieşti, cu corp străin uitat în abdomen
Anul - ediţia nr. 3786
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 4 iulie 2025
Autentificare
Autentificare