Sute de mii de clienţi ai băncilor din România s-au regăsit în postura de a schimba creditorul sau instituţia unde au ales să-şi ţină economiile. Transferurile s-au petrecut în urma înţelegerilor între bănci din România.
Cel mai recent caz este cel al clienţilor persoane fizice cu depozite la RBS care au trecut în portofoliul Unicredit Ţiriac. Până la jumătatea lunii octombrie urmează ca şi clienţii cu credite la banca deţinute acum de statul britanic să treacă la instituţia de credit italiană. Este vorba despre peste 100.000 de clienţi.
Tot în acest an, alţi 150.000 de clienţi ai Citibank au trecut la Raiffeisen.
Într-o tranzacţie intermediată de Banca Naţională a României şi determinată de criza bancară din Cipru, clienţii cu depozite de peste 100.000 de euro la Bank of Cyprus au trecut la Marfin Bank.
Într-o tranzacţie de dimensiuni mai mici, portofoliul ATE Bank a trecut, tot în acest an, la Piraeus Bank pentru ca, ulterior, banca grecească să vândă licenţa şi activele ATE către un investitor român.
Potrivit legislaţiei în vigoare, cel puţin într-o primă fază, banca cumpărătoare nu are voie să modifice condiţiile de costuri pe care clientul preluat la avea la vechea sa bancă.
Băncile îşi vând clienţii între ele
17 august 2013

- Tags:
- bancara,
- britanic,
- citibank,
- credit,
- creditorul,
- marfin,
- portofoliul,
- raiffeisen,
- romania,
- tiriac
Din aceeaşi categorie:
Invitaţie la relaxare din partea PPC Energie cu o ofertă dedicată clienţilor noi din judeţul Prahova

Top articole
-
Gospodărie mistuită de flăcări. Mai multe persoane au suferit atac de panică
-
Crimă sau sinucidere în Parcul Municipal Vest din Ploiesti? Bărbat înjunghiat, descoperit într-un autoturism
-
Schimbare de conducere la CSJ Prahova! Cine îl înlocuieste pe Silviu Crângasu: Urzeală sau Nica?
-
Profesor de la Şcoala de Poliţie, găsit mort în maşină
-
Firmă din Prahova, prinsă cu nereguli. A păgubit statul cu peste 10 milioane de euro
-
Copil de 4 ani, ucis în bătaie de propriii părinţi. Frăţiorul lui, găsit aproape mort de foame!
-
Flăcări uriaşe în Starchiojd! Trei case distruse de un incendiu puternic
-
Abuz şocant în Prahova. Trei membri ai aceleaşi familii, reţinuţi pentru muncă forţată şi trafic de minori
-
Din drum, direct în fântână! Accident în Prahova
-
Crimă din gelozie în Prahova
Anul - ediţia nr. 3715
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 1 aprilie 2025
Autentificare
Autentificare