Se numeşte Hiphi. Acest robot oferă informaţii, pe Facebook, elevilor care vor să se înscrie în procesul de admitere la Facultatea de Istorie şi Filosofie a Universităţii Babeş-Bolyai.
„Facultatea de Istorie şi Filosofie din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai, alături de compania Imprezzio Global, a implementat o soluţie software de tip chatbot pentru a facilita procesul de admitere din acest an. Chatbot-ul este un soft automatizat, gândit să răspundă rapid la întrebările utilizatorilor şi să extragă informaţii relevante dintr-o cantitate uriaşă de date“, precizează reprezentanţii UBB, citaţi de Adevărul.
Universitatea clujeană doreşte să dezvolte şi mai mult Hiphi astfel încât acesta să ajungă a fi un ghid virtual care să-i ajute pe studenţi pe toată durata studiilor. Printre informaţiile care vor fi oferite de robot vor fi cele despre cursuri, cazare, examene, evenimente şi contracte de studiu.
La cursurile Facultăţii de Istorie şi Filosofie participă, în prezent, peste 1.500 de sutdenţi, în limbile română, maghiară, engleză şi franceză. Facultatea oferă 10 specializări la nivel licenţă, 17 programe de master şi 3 domenii la nivelul studiilor doctorale.
TITLURILE ZILEI:
• Mineriadele îl ajung din urmă pe fostul preşedinte, Ion Iliescu. Este trimis în judecată! • Schimbări importante la Spitalul Judeţean Ploieşti. Cine preia conducerea UPU? • burse de 1.000 de lei lunar pentru elevii din medii defavorizate cu rezultate remarcabile • Avarie la Rafinăria Petrotel Lukoil Ploieşti. Nor dens de fum şi miros puternic în zonă • Explozie violentă într-un bloc din Ploieşti! Persoane evacuate de urgenţă • Mineriadele îl ajung din urmă pe fostul preşedinte, Ion Iliescu. Este trimis în judecată! • Schimbări importante la Spitalul Judeţean Ploieşti. Cine preia conducerea UPU? • burse de 1.000 de lei lunar pentru elevii din medii defavorizate cu rezultate remarcabile • Avarie la Rafinăria Petrotel Lukoil Ploieşti. Nor dens de fum şi miros puternic în zonă • Explozie violentă într-un bloc din Ploieşti! Persoane evacuate de urgenţă
Robotul care îi ajută pe elevi să devină studenţi la o universitate din România
17 iulie 2017

Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Gospodărie mistuită de flăcări. Mai multe persoane au suferit atac de panică
-
Crimă sau sinucidere în Parcul Municipal Vest din Ploiesti? Bărbat înjunghiat, descoperit într-un autoturism
-
Schimbare de conducere la CSJ Prahova! Cine îl înlocuieste pe Silviu Crângasu: Urzeală sau Nica?
-
Profesor de la Şcoala de Poliţie, găsit mort în maşină
-
Firmă din Prahova, prinsă cu nereguli. A păgubit statul cu peste 10 milioane de euro
-
Explozie violentă într-un bloc din Ploieşti! Persoane evacuate de urgenţă
-
Copil de 4 ani, ucis în bătaie de propriii părinţi. Frăţiorul lui, găsit aproape mort de foame!
-
Flăcări uriaşe în Starchiojd! Trei case distruse de un incendiu puternic
-
Abuz şocant în Prahova. Trei membri ai aceleaşi familii, reţinuţi pentru muncă forţată şi trafic de minori
-
Din drum, direct în fântână! Accident în Prahova
Anul - ediţia nr. 3716
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 2 aprilie 2025
Autentificare
Autentificare