Numărul utilizatorilor reţelei de socializare Facebook a ajuns, în prezent, în România, la 6,6 milioane, dintre care 94,13% şi-au setat oraşul din care provin, arata datele oficiale cuantificate de facebrands.ro, site care monitorizează paginile create pe Facebook în plan local.
Conform sursei citate, cei mai mulţi utilizatori ai serviciilor puse la dispoziţie de către portalul de socializare provin din Bucureşti, cu aproape 1,4 milioane persoane (22,51% din total), urmaţi de cei din Cluj-Napoca (240.040 persoane, 3,86%) şi din Iaşi (240.000 persoane, 3,86%).
La polul opus, cu numărul cel mai mic de utilizatori Facebook, se situează oraşele: Huşi (11.400, respectiv 0,18% din total), Făgăraş (11.360 persoane) şi Rădăuţi (11.080).
Din numărul total de utilizatori, 94,13% (6.212.400) şi-au setat oraşul de reşedinţă, iar persoanele cu vârste cuprinse între 25-34 de ani (30,2% din total) deţin supremaţia la capitolul accesării cu frecvenţa ridicată a Facebook. Pe locurile următoare se situează persoanele cu vârste între 18-24 de ani (28,5%) şi cele între 35 şi 44 de ani (16,5%).
Raportul dintre persoanele care utilizează reţeaua de socializare Facebook este egal între bărbaţi şi femei, în timp ce, din punct de vedere al stării civile, persoanele singure sunt pe primul loc, cu 36,67% din total. La distanţă relativ mică se clasează pe poziţia secundă persoanele căsătorite, cu un procentaj de 34,8%.
Facebook a ajuns la 6,6 milioane utilizatori în România
14 octombrie 2013
- Tags:
- socializare,
- facebook,
- facebrands,
- monitorizeaza,
- milioane,
- persoane,
- suprematia,
- romania
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare