Sâmbătă, 27 aprilie 2024 - 4:32:40

Simona Halep, surpriză neplăcută la Madrid

4 mai 2015

Simona Halep, locul 2 mondial, a fost învinsă duminică de jucătoarea franceză Alize Cornet, numărul 28 WTA, în primul tur al turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, dotat cu premii în valoare totală de 4.185.405 euro.

Meciul s-a terminat cu scorul 7-6 (6), 6-3, în favoarea franţuzoaicei şi a durat aproape o oră şi 50 de minute. Halep a fost învinsă de jocul bun al adversarei, dar şi de propriile greşeli neforţate.

Românca a beneficiat de două mingi de set în manşa inaugurală, dar le-a ratat pe amândouă. Nici intervenţiile antrenorului Darren Cahill la care Halep a apelat nu au ajutat.

Jucătoarea româncă părăseşte astfel turneul din capitala spaniolă fără nicio victorie, după ce anul trecut a ajuns până în finală.

Simona Halep şi Alize Cornet mai fuseseră adversare până la acest meci de trei ori, franţuzoaica impunându-se de două ori. Cornet o conduce acum cu pe Halep cu 3-1 în meciurile directe.