Marţi, 19 martie 2024 - 4:18:06

CSU Asesoft – CSU Sibiu 79-66 (40-35)

28 februarie 2013

CSU Asesoft Ploieşti a reuşit a patra victorie consecutivă în campionat şi cea de-a 17-a în această ediţie, după ce a învins, acasă, cu scorul de 79-66 pe CSU Sibiu, într-un meci în care "il capitano" Cătălin Burlacu a fost principalul marcator, cu 16 puncte.

Sâmbătă, "alb-albastrii" vor juca în deplasare, cu BC Miercurea Ciuc (penultima clasată în liga naţională)

Oaspeţi au venit la Brazi relaxaţi şi din postura de echipă care nu mai are ce pierde, sibienii aflându-se la distanţă mare de locurile care o puteau califica în Play-Off.

În primul sfert, ardelenii, au condus în câteva rânduri, dar "alb-albaştrii" au practicat un joc de aşteptare, reuşind să echilibreze sfertul, închizându-l în favoarea lor la două puncte (17-15).

Sfertul al doilea a început în forţă, intrarea noului venit în trupă lui Arnautovic, ghanezul Mohamed reuşind să ridice sala în picioare, după cele şase puncte înscrise şi după un capac la Crăciun.

Sfârşitul sfertului doi a însemnat o revenire a ardelenilor, aceştia apropiindu-se la 5 puncte şi au dat emoţii ploieştenilor (40-35).

După pauză, Sibiul a revenit în forţă reuşind un "run" de 5-0, însă Burlacu în două rânduri a reuşit să marcheze de la 3 puncte, apoi Miletic a dus scorul la 55-44. La final Burlacu şi Nyakundi au adus liniştea pentru Asesoft, reuşind ultimele puncte ale partide.

Scorul pe sferturi: 17-15, 23-20, 24-19, 15-12

CSU Asesoft: 55. Vlahovic, 8. Miletic, 11. Timermanis, 10. Burlacu, 14. Ţică

CSU Sibiu: 7. Gruev, 11. Jenkins, 5. Ambres, 12. Austin, 23. Lee

CSU Asesoft: Tudor (4p, 2rec, 3pd, 5g), Miletic (11p, 6rec, 4pd), Burlacu (16p, 10rec, 2pd, 1cap, 4x3), Timermanis (3p, 2rec, 1x3), Mohammed (8p, 3rec, 2pd, 1cap, 1x3), Ţică (12p, 4rec, 1x3), Nyakundi (2p), Stănescu (9p, 4rec), Vlahovic (14p, 6pd)

Echipă: 2p-53%, 3p-50%, FT-67%, 38rec, 18pd, 20mp, 9mc, 2cap

CSU Sibiu: Ambres (7p, 7rec, 1cap, 5gp), Gruev (13p, 3rec), Jenkins (16p, 2pd, 4x3), Austin (9p, 5rec, 1cap, 2x3), Knutson (2p, 2cap), Crăciun (9p, 2rec, 1x3), Akta? (3p, 3rec, 4pd), Lee (7p, 9rec, 3pd, 1cap)