Joi, 25 aprilie 2024 - 6:49:28

Lupii mâncaţi de lebede

23 august 2013

După ce au eliminat necunoscuta Vikingur Gota şi au produs surpriza în turul trei al Europa League, lăsând acasă Vitesse Arnhem, Petrolul a fost "executată"  de câştigătoarea Cupei Angliei, Swansea City.
"Lupii" au dat impresia în primele 15 minute că pot realiza o minune în Tara Galilor.
Dar...
Shelvey a reuşit o fază tipic britanică, Michu a sărit peste minge, aceasta a ajuns la Routledge, galezul a  tras puternic , Hoban a deviat “balonul “ în  poartă.
1-0 pentru galezi...

După primul gol,"lupii" au “căzut”, Swansea  a trecut la dominarea meciului. Michu a marcat cu un şut sub tranversala ,după o respingere a lui Pechana. 2-0!

În minutul 25, Routledge a reuşit "dubla",după o lovitură de cap la o centrare perfectă a lui Pablo. Swansea-Petrolul 3-0.

Singura ocazie a "lupilor" din prima repriză a venit în minutul 28, Grozav a şutat din afară careului, mingea trecând mult peste poartă.
În minutul 40, Routledge a fost aproape de a realiza hatrick-ul,dar şutul acestuia a trecut puţin peste poarta.

La pauză Swansea conducea cu scor de neprezentare.

Imediat după pauză,tot "amfitrionii" au dominat. În minutul 47  Bony a şutat puternic în  transversală. În minutul 58, galezii reuşesc o super fază, Michu centrează în careu, Bony şutează spre poartă, Pechana scapă mingea printre mâini, aceasta depăşind puţin linia porţii.
4-0
În minutul 70, Michu îi pasează excelent lui Pozuelo, iar acesta a reuşit un lob perfect peste Pecanha …
5-0  pentru Swansea.

În minutul 86, Gicu Grozav reuşeşte golul serii în Europa League, după o foarfecă braziliană, execuţie care l-a lăsat pe Vorm spectator. Golul lui Grozav a primit aplauze din partea întregului stadion, "îndulcind" amarul ploieştenilor.
Scor final Swansea -Petrolul 5-1 iar returul de peste o săptămână se anunţă unul facil pentru galezi .

Felicitările după un meci de coşmar le primeşte galeria "lupilor", formată din 300 de suporteri, care au dominat sonor, (în multe momente)  întregul stadion.

SwanseaCity AFC– FC Petrolul Ploieşti 5-1 (3-0)

Marcatori: Routledge (15, 25), Michu (22), Bony (57), Pozuelo (70)/Grozav (87).

Swansea:

Vorm – Rangel, Flores, Williams (cpt) (71 Amat), Taylor – Pablo Hernandez, Shelvey (80 de Guzman), Britton, Routledge (60 Pozuelo) – Michu, Bony.

Antrenor: Michael Laudrup.

Petrolul:

Pecanha – Achim, Geraldo Alves, Benga, Guilherme – Hoban (46 Cămară), Mustivar (cpt) – Boudjemaa (57 Priso), Teixeira, Grozav – Younes (57 Dore).

Antrenor: Cosmin Contra.

Au arbitrat: Serghei Karasev - Tikhon Kalugin şi Anton Averyanov (toţi din Rusia).

Arbitru de rezervă: Maxim Layushkin (Rusia).

Observator: Juan Antonio Fernandez Marin (Spania).

Delegat UEFA: Thomas Weyhing (Germania).

Returul se va disputa, joi 29 august a.c., pe stadionul „Ilie Oană” începând cu ora 20.30, partida fiind transmisă în direct de Pro Tv.