Vineri, 29 martie 2024 - 2:32:13

Victorie incendiară pentru Petrolul în faţa FC Botoşani

4 august 2014

"Lupii galbeni " au câştigat lejer partida cu FC Botoşani, scor 4-1. Toto Tamuz (dubla), Albin şi Mutu au fost marcatorii petrolistilor intr-un meci in care Petrolul a facut spectacol .

Filmul meciului:

Nici bine nu s-au acomodat cu terenul si temperatura tropicala de la ora meciului, moldovenii au si luat gol.

In minutul 1 , Mutu a deschis scorul  cu o lovitură de cap , dupa o centrare din corner.

In minutul 12 "Briliantul " i-a pasat in careu lui Albin uruguayanul a marit avanatajul pe tabela cu un şut la colţul lung.

In minutul 16 Toto Tamuz a profitat de o gafă a portarului Lazăr, si a inscris pentru un sec 3-0 .

Oaspetii au marcat golul de onoare în minutul 38, Batin a reluat cu capul in poarta dupa o centrare a lui  Martinus.

In minutul 26 , botoseneni au dat emotii intregii asistente , Ianc a şutat de la distanţă mingea a zguduit tranversara si a iesit in aut de poarta .

Pana la pauza,"Briliantul " a fost la un pas sa realizeze dubla, in minutul 36 a "zburat " peste fundasii adversi si din 6 metri a reluat cu capul putin pe langa bara .

Scor la pauza 3-1 pentru Petrolul

Dupa pauza amfitrionii au mai marcat o data în minutul 60 , Teixeira i-a pasat lui Albin, uruguayanul  a "pacalit " defensiva adversa lasandu-i mingea lui Tamuz, israelianul marcand lejer pentru 4-1.

Pana la final nu au mai aparut ocazii clare de gol, Botosaniul nu a mai rezistat fizic,iar Petrolul si-a asigurat victoria fara niciun pic de probleme.

”Lupii” galbeni au un moral bun inaintea partidei returului cu Viktoria Plzen , de joi 7 august .

* In partida cu FC Botosani fundasul  "lupilor galbeni "  Geraldo Alves a jucat meciul cu numărul 100 în Liga 1.

** Inainte de inceputul partidei a fost tinut un moment de reculegere in memoria fostului fotbalist al Petrolului Ploiesti, Ion "Jup " Stefanescu , decedat în urma unei congestii cerebrale.

Echipele de start:

Petrolul: Peçanha - Alcenat, Hoban, Geraldo, Fanchone - Marinescu, De Lucas - Mutu, Albin, Teixeira - Tamuz

FC Botoşani: Lazar - Patache, Oltean, Tincu, Acsinte - Ianc, Vaşvari, Croitoru - Ivanovici, Batin, Martinus