Marţi, 19 martie 2024 - 12:14:33

A noua victorie pentru campioni/ CSU Asesoft – Timba Timişoara 107-85 (54-49)

29 martie 2013

Joi seara,Timermanis şi Mohammed au condus  ofensiva gazdelor , aducând  a noua victorie consecutivă din retur, pentru CSU Asesoft Ploieşti. Ploieştenii vor încerca, săptămâna viitoarre,  la Giurgiu,să obţină a zecea victorie în partea a doua a campionatului, chiar în ultimul meci din sezonul regulat.

Oaspeţii au început partida în ofensivă,după primul minut de joc au condus cu 5-0,dar amfitrionii şi-au revenit rapid Mohammed a înscris de sus, aducând prima oară echipa ploieşteana în avantaj în minutul 4, iar finalul primului a fost plin de emoţii,s corul fiind strâns, 28-25.

La începutul sfertului al doilea, Timermanis, a reuşit să marcheze doua coşuri de la distanţă, iar gazdele  au mărit diferenţa  la zece puncte , scor 68-58.
Ultimul sfert a "ucis" speranţele bănăţenilor , când Burlacu şi acelaşi Timermanis au anulat,atacurile din spatele semicercului celor de la Timişoara .
Negoitescu,s-a remarcat spre sfârşitul meciului,reuşind doua super dunkuri. Scor final 107 la 85 şi campionii se gândesc la partidă de la Giurgiu şi la Turneul Final Four .

Scorul pe sferturi: 26-24, 28-25, 24-18, 29-18

CSU Asesoft: Tudor (3p, 3rec, 2pd, 1x3), Miletic (14p, 4rec, 4pd, 1x3), Burlacu (9p, 7rec, 2pd, 1x3), Timermanis (22p, 2rec, 4x3), Negoi?escu (4p), Mohammed (18p, 7rec, 2pd, 2x3), Ţică (15p, 5rec, 2cap), Stănescu (6p, 4rec, 3pd, 1cap), Dumitrescu (1rec), Vlahovic (16p, 14pd)

Timba Timişoara: Popa (6p), Huckaby (14p, 4rec, 1x3), Horton (6p, 3rec), Czmor (3p, 2rec, 1x3), Glynn (15p, 15rec), Brown (24p, 6rec, 7pd, 1x3), Kickingstalionsims (14p, 6rec, 1cap), Johnson (3p, 2pd)