Vineri, 29 martie 2024 - 3:55:54

Start cu dreptul pentru Petrolul Ploieşti

22 iulie 2013

Petrolul Ploieşti a pornit cu dreptul  în ediţia 2013-2014 a Ligii I, reuşind să contabilizeze primele trei puncte din acest sezon.

Pe Cluj Arena, „lupii” au câştigat cu scorul de 1-0, graţie unui gol înscris de Younes  Hamza ,în cea de a doua repriză (minutul 58). Petrolul a început partida de la Cluj din postura de favorită. Găzarii au început meciul în ofensivă , iar Gicu Grozav ( în minutele 2 respectiv  6) l-a pus la încercare pe  "Ema" Dolha.  În minutul opt , Cristocea a executat de pe dreaptă  o lovitură liberă ,  Popa  a reluat cu capul, de la 6-7 metri, dar mingea a ocolit bara.  „Lupii” au forţat deschiderea scorului spre finalul  primei reprize. Damien Boudjemaa în minutul 40  a şutat, de la marginea careului ,  peste poarta , iar în minutul 45 + 1 Grozav a şutat din  şase metri, în  Dolha.

După pauză tot ploieştenii au controlat partida, în minutul 57  Hamza a lovit bară,după o execuţie cu capul din şase metri. După un minut, acelaşi Hamza a adus linişte pe stadionul clujean: a înscris din 14 metri, pe sub picioarele lui Dolha!

În minutul 65, Hamza a fost aproape de a realiza dubla, dar mingea a lovit,din nou bară.

În ultimul minut de joc,"lupii" au avut mari emoţii,  Odiaka a ratat din câţiva metri, Pecanha având o intervenţie decisivă. Pentru Petrolul urmează deplasarea din Insulele Feroe, pentru returul cu Vikingur Gota, iar luni,  29 iulie, va avea un meci dificil,acasă, cu  Pandurii Tg. Jiu.

U” Cluj – FC Petrolul Ploieşti 0-1 (0-0)

FC Petrolul:

Pecahna – Achim, Geraldo Alves, Benga, Guilherme – Mustivar (cpt)

( Pires), Hoban – Boudjemaa ( Naziri), Teixeira, Grozav – Younes ( Grecu).

Antrenor: Cosmin Contra.

Au arbitrat: Cristian Balaj (Baia Mare) – Sebastian Gheorghe (Suceava) şi Dragoş Iliescu (Craiova).

Arbitru de rezervă: Robert Dumitru (Braşov).

Observatori: Romeo Pascu (Braşov) şi Nicolae Grigorescu (Timişoara).

Cartonaşe galbene: Szilagiy, Ninu, Sandulescu /Mustivar   -  Benga, Younes, Romario .