Echipa Ştiri Actuale
Români din toate țările, uniți-vă!

Petrolul Ploiesti-FC Vaslui în sferturile de finală ale Cupei României

12 noiembrie 2013

La sediul FRF a avut loc tragerea la sorţi a partidelor din sferturile de finală ale Cupei României, ediţia 2013-2014.

FC Petrolul Ploieşti va juca cu FC Vaslui, pe teren propiu, datorită faptului că echipa ploieşteană a fost prima extrasă din urna.
Meciul de  pe  "Ilie Oană"  se va disputa în intervalul 3-5 decembrie 2013.
"Nu va fi deloc uşor, pentru că întâlnim o echipă valoroasă, care, din câte am înţeles, are ca obiectiv câştigarea Cupei României.  E bine că jucăm pe teren propriu, pentru prima dată în această ediţie, şi trebuie să câştigăm şi să ne calificăm în semifinalele competiţiei", a declarat Cosmin Contra, antrenorul "lupilor galbeni" imediat după tragerea la sorţi.

Cele două echipe au încheiat la egalitate (scor 1-1) meciul disputat la Vaslui, în week-endul trecut, în etapa a-14-a a Ligi .
Petrolul s-a calificat în sferturile „Cupei României” după ce a eliminat în 16-zecimi   pe Universitatea Craiova (1-0)  şi în optimi pe  Rapid Bucureşti (2-0), în vreme ce FC Vaslui le-a eliminat pe Metalul Reşita (1-0) şi FC Botoşani (4-1).