Marţi, 19 martie 2024 - 7:31:54

Preliminariile CM 2014: ROMÂNIA a debutat cu o VICTORIE

7 septembrie 2012

romania_estonia_258Echipa naţională de fotbal a României a debutat, vineri, cu o victorie în preliminariile Cupei Mondiale din 2014, după ce a învins, scor 2-0 (0-0) în deplasare, reprezentativa Estoniei, într-o partidă disputată pe A. Le Coq Arena din Tallinn.

Golurile partidei au fost marcate de Torje '55 şi Ciprian Marica '75.

România a deschis scorul în minutul 55 prin Gabriel Torje. Ciprian Marica a luat o acţiune proprie pe partea stângă, a ajuns în apropierea liniei de fund, de unde a centrat pe jos în faţa porţii, iar Torje a reluat din şase metri.

Aceiaşi jucători care au colaborat la primul gol, combină şi la faza celei de-a doua reuşite, însă de această dată Ciprian Marica primeşte o pasă de la Gabriel Torje, iar atacantul lui Schalke 04, înscrie cu un şut la colţul lung de la 14 metri.

Cartonaşe galbene: Dimitrijev '78/Grozav '45+1, Marica '78

Partidă a fost arbitrată de o brigadă din Serbia avându-l la centru pe Milorad Mazici, ajutat la cele două linii de Milovan Ristici şi Igor Radojcici, în timp ce Milenko Vukadinovici a fost rezervă.

Minutul 90: FINAL. România câştigă primul meci din preliminariile CM-2014 cu scorul de 2-0 în faţa Estoniei.

Minutul 90: Dorin Goian s-a accidentat şi a ieşit din teren

Minutul 86: Iese omul meciului, Ciprian Marica. În locul său intră pe teren Marius Niculae.

Minutul 79: Torje trimite un şut puternic de la aproximativ 25 de metri din lovitură liberă, însă portarul Pareiko reţine.

Minutul 75: Atacantul Ciprian Marica reuşeşte să înscrie, majorând diferenţa pe tabela de marcaj. El a primit o minge în careu, de la Torje, şutul atacantului ajungând apoi în plasa laterală.

Minutul 72: Ocazie uriaşă pentru România. Acelaşi Marica a pătruns în careu, însă şutul său a trecut puţin pe lângă poarta adversă.

Minutul 63: Marica a încercat să-l suprindă pe portarul Pareiko cu un şut de la distanţă, însă fără succes.

Minutul 55: Torje înscrie din doi metri, după o fază creată de Marica.

Minutul 52: Ocazie pentru România. Gheorghe Grozav a primit o minge în apropierea careului, însă şutul său la firul ierbii a trecut cu mult pe lângă poarta adversă.

Minutul 48: Marica trimite de la aproximativ 19 metri pe lângă poartă.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 44: România a rămas în jumătatea estonienilor, însă nu reuşeşte să fie periculoasă.

Minutul 40: Ocazie pentru România. Un şut al lui Marica este blocat de estonieni.

Minutul 37: Oper este căutat de coechipieri în jumătatea românilor, însă estonianul nu reuşeşte să fie periculos.

Minutul 34: Torje a încercat un atac pe partea dreaptă, dar a pierdut mingea în aut.

Minutul 31: Jocul se desfăşoară la mijlocul terenului, niciuna dintre echipe nereuşind să ajungă la poarta adversă.

Minutul 19: România a recuperat teren, după un debut mai slab al partidei. Grozav şutează mult peste poarta lui Pareiko.

Minutul 12: O primă ocazie şi pentru echipă pregătită de Victor Piţurcă. Tănase trimite din voleu, portarul gazdelor reţinând în doi timpi.

Minutul 8: O primă ocazie pentru Estonia. Oper trimite puţin pe lângă poarta lui Lobonţ.

Minutul 1: Lovitură de start

Echipe:

Estonia: Pareiko - Jaager, Morozov, Klavan, Teniste - Dimitrijev - Puri (Kink '76), Vunk (Voskoboinikov '61), Vassilijev - Ojamaa (Lindpere '46), Oper. Antrenor: Tarmo Ruutli.

România: Lobonţ - Măţel, Chiricheş, Goian (Găman '90+1), Rât - C. Lazăr (Pintilii '65), Bourceanu - Torje, Grozav, Tănase - Marica (M. Niculae '85). Antrenor: Victor Piţurcă.