Din noianul de manifestări ploieştene dedicate Zilei de 24 Ianuarie - zi in care acum 158 de ani, Al.I.Cuza a fost ales Domn al Moldovei şi al Ţării Româneşti, înfăptuind astfel Mica Unire, cum ne-am obişnuit să-i spunem - m-am oprit la cea găzduită de Muzeul memorial “Paul Constantinescu” din Ploiesti. Asta deoarece prof.dr. AL.I.Bădulescu, patronul spiritual al acestui muzeu, a gândit manifestarea omagială ca o întâlnire între două generaţii. Pe de o parte, alături de domnia sa, a fost invitat col(rtr) Constantin Chiper – vicepreşedinte al Asociaţiei Naţionale „Cultul Eroilor Regina Maria” şi preşedinte al Asociaţiei judeţene „Cultul Eroilor” (care chiar in această zi împlinea 81 de ani), împreună cu prof. Nelu Stan - şi el octogenar, toţi trei evocând momente inedite legate de actul Unirii. De cealaltă parte, s-a aflat aripa tânără, formată din elevi al Colegiului Naţional de Artă „Carmen Sylva” Ploieşti, adevărate talente vocale şi instrumentale, mulţi dintre ei având în palmares diplome şi medalii la diverse concursuri interne şi internaţionale. Prin evoluţia lor, tinerii artişti i-au încântat pe spectatori, un public elevat, iubitor de artă şi cultură.
Îmi face o deosebită plăcere să le menţionez numele, nume despre care, cu siguranţă, vom mai auzi: Clara Ganţă, cls.a CN ILCaragiale, Ana Raicu, cls.a IV-a, Colegiul de Artă Carmen Sylva – ambele la vioară, Diana Miu, cls.a IV-a CA Carmen Sylva –violoncel, Ingrid Iordan, cls.a VI-a, CA Carmen Sylva – oboi, Dragoş Stan, cls.a VIII-a şi Ştefan Ioniţă, cls.a VII-a, ambii de la CA – pian, Andrei Creţişteanu, cls.a XI-a şi Diana Moise, cls. A XI-a, CA – canto clasic, Trio vioară, clarinet, pian: Ghinea David, Liviu Oprea, Daniel Dumitraşcu – CA Carmen Sylva, Cvintet suflători: Ozana Voicilă-fagot, Lavinia Opriş-oboi, Ionuţ Fieraru-clarinet, Georgiana Uiuiu-flaut, Nicolae Gîlcă-corn – toţi de la CA Carmen Sylva.
Dacă prof.Nelu Stan ne-a oferit un moment poetic din lirica Unirii Principatelor, un alt invitat de marcă, scriitorul ing. Constantin Tudorache ne-a încântat cu epigramele sale.
În finalul manifestării, gazdele de la Muzeul Paul Constantinescu ne-au oferit două audiţii muzicale: Cântece de luptă şi vitejie – aflate in fonoteca si discografia românească şi Hora Unirii, text: Vasile Alecsandri, muzica Al. Flechtemaher.
Recital vocal-instrumental dedicat Unirii Principatelor Române
25 ianuarie 2017
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare