Situaţie incredibilă la CSM Ploieşti. Contractele de activitate sportivă ale celor 50 de antrenori colaboratori ai clubului au expirat pe data de 30 septembrie şi nici până la această dată noile contracte nu au fost semnate pe motiv că nu mai există prevedere bugetară.
Lipsa prevederii bugetare nu ar fi însemnat nimic, dacă departamentul contabil al clubului ar fi iniţiat un proiect de hotărâre pentru rectificarea bugetului clubului. Nu a fost iniţiat din cauza refuzului contabilei şefe a clubului, Luminiţa Albu, care a susţinut sus şi tare că...."nu iniţiază nimic, deoarece consilierii locali i-au respins alte patru rectificări bugetare". Cea ce a uitat doamna Albu să spună este faptul că rectificările au fost respinse din cauza lipsei vizei Comitetului de Coordonare al CSM, aşa cum prevede o hotărâre de consiliu local din 2015.
Situaţia nu pare a deranja pe nimeni, mai ales că personalul TESA are asigurate salariile până la finalul anului.
Suntem curioşi, dacă Andrei Volosevici, noul primar al Ploieştiului, va tolera abuzurile şi bătaia de joc la adresa antrenorilor şi sportivilor de la CSM Ploieşti şi dacă se va repeta situaţia din anul 2016, când după instalarea primarului liberal Adrian Dobre antrenorii ploieşteni au stat neplătiţi timp de 7 luni, mare parte dintre restanţele salariale nefiind recuperate niciodată. E drept că o parte dintre angajaţii de atunci au câştigat în instanţă plata salariilor, plus penalităţi, situaţie care a dus la dezastrul actual de la CSM Ploieşti.
Problemele din 2016 au dus la încheierea unor contracte de activitate sportivă, contracte care sunt reînnoite în funcţie de prevederile bugetare, fie la câteva luni, fie din lună în lună.
Vă reamintim că printre antrenorii de la CSM Ploieşti regăsim nume grele ale sportului românesc precum Tamara Costache sau Titi Tudor. Chiar şi aşa, numele şi cariera sportivă pălesc în faţa nesimţirii şi lipsei de empatie a unor angajaţi TESA care încearcă să nu înţeleagă faptul că salariile lor sunt asigurate chiar de activitatea antrenorilor şi sportivilor, fiind vorba despre un club sportiv finanţat din banii tuturor ploieştenilor....
Schimbarea primarului lasă antrenorii de la CSM Ploieşti fără salarii în plină iarnă! Volo repetă scenariul de la venirea lui Dobre?
3 decembrie 2020
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare