Într-o scrisoare deschisă avocatul George Botez îi cere demisia primarului Adrian Dobre, acuzându-l printre altele că a distrus Ploiestiul.
Domnule Adrian Dobre,
Nu mă voi adresa cu apelativul “primar” deoarece aş da dovadă de prea mult formalism, iar prestaţia dumneavoastră nu a făcut dovada că sunteţi, într-adevăr, primar.
Am ascultat, la îndemnul unor prieteni, frânturi din conferinţele de presă pe care le-aţi ţinut. Mă aşteptam ca în ultima parte a primului şi ultimului mandat de primar să aveţi epifaniile necesare rezolvării problemelor fundamentale ale Ploieştiului, deoarece de un proiect de dezvoltare a urbei, de viziune, evident că nu vă mai suspectează nimeni. Va justificaţi fiecare intervenţie în faţa presei cu acelaşi laitmotiv : eu, băieţaşul bun şi cuminte, vreau, dar lupul cel rău, majoritar în consiliu, nu mă lasă. Mandatul dumneavoastră ca primar tinde să devină tot mai mult un fel de Scufiţa Roşie a administraţiei locale. Numai că Scufiţa este, de această dată, portocalie şi vopsită în galben-albastru.
Dacă aţi fi ieşit public şi aţi fi întins o mâna deschisă către consiliul local, nimeni nu v-ar fi refuzat într-un dialog pentru Ploieşti. Dar mâna dumneavoastră a fost ridicată doar pentru a arata pumnul, ascunzându-va în spatele acestei teze false, a unei majorităţi politice pe care o consideraţi ostilă. Aţi avut drept studiu de caz situaţia mentorului Băsescu Traian. Numai că marinarul, spre deosebire de dumneavoastră, emitea ideile, le punea în practică, făcea strategii, nu copia cu sârguinţa copilului care nu prea se duce la şcoală, dar ar vrea să ia premiu.
V-aţi inclus imoral pe schemele financiare ale proiectelor europene cu care se chinuie primăria, pentru a va crea avantaje financiare personale prin mărirea salariului, v-aţi hrănit camarila politică cu posturi în administraţie, deşi până şi dumneavoastră ştiţi că nu prea aveţi ce să le cereţi. Aţi cheltuit pe studii de toate felurile banii pe care i-am fi putut folosi în alte scopuri, în interesul ploieştenilor. Şi a celor care v-au votat, cât şi a celor care nu v-au votat. Aţi distrus tot ce înseamna servicii publice în Ploieşti : curăţenie, încălzire, iluminat. Ati dus Ploiestiul in faliment şi aţi făcut Ploieştiul de râs !
Ce faceţi dumneavoastră în plan politic este opţiunea dumneavoastră. Aş spune, exclusiv. Însă, prin ceea ce faceţi, puneţi în pericol grav Ploieştiul şi ploieştenii şi asta nu se iartă ! Iar asta va obligă la o demisie urgentă. Era să spun “de onoare”, dar simt că aş fi sărit calul !
Tocmai de aceea, domnule Dobre Adrian, dacă prin absurd, peste noapte aţi devenit bărbat politic, vă somez să prezentaţi public toate proiectele având semnătură Dobre Adrian pe care majoritatea politică din consiliul local Ploieşti vi le-a blocat. Cu subiect şi predicat. Şi să ne lămuriţi şi pe noi când va fi gata spitalul promis ploieştenilor. Cel care a fost idea de campanie a doctorului Nica, fostul dumneavoastră consilier personal pe care l-aţi mazilit de frică, pe motive de competenţă net superioară consiliatului. Nu de alta, dar ne întreabă cetăţenii.
Av George Botez
Cetăţean al Ploieştiului
Avocatul Botez îi cere demisia primarului Adrian Dobre printr-o scrisoare deschisă
14 noiembrie 2018
Din aceeaşi categorie:
Jurnal de bord: IOAN POPESCU/ Dennis Dreith, renumit compozitor de la Hollywood, cucerit de Dracula!
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare