Consilierul judeţean Ludmila Sfîrloagă, a participat marţi, 15 octombrie 2013, la seminarul “20 de ani de cooperare parlamentară şi guvernamentală” dedicat împlinirii a 20 ani de la aderarea României la Consiliul Europei. Evenimentul, ce a avut loc la Palatul Parlamentului, a fost organizat de Ministerul Afacerilor Externe în colaborare cu Parlamentul României. Ludmila Sfîrloagă a luat cuvântul în cadrul acestui eveniment în calitate de vicepreşedinte al Congresului Puterilor Locale şi Regionale din Europa, funcţie pe care o ocupă din anul 2004 şi în calitate de şefă a delegaţiei României în Congresul Consiliului Europei. Momentul aniversar s-a bucurat de prezenţa mai multor personalităţi din ţară şi străinătate, printre care Valeriu Zgonea – preşedintele Camerei Deputaţilor, Titus Corlăţeanu – ministrul Afacerilor Externe, Gabriela Battaini – secretarul general adjunct al Consiliului Europei, Ionuţ Marian Stroe – preşedintele Delegaţiei Parlamentului României la APCE, Catrinel Brumar – agentul guvernamental al României pentru CEDO, etc. În cadrul evenimentului, ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlăţeanu şi sectetarul general adjunct al Consiliului Europei, Gabriella Battaini Dragoni, au semnat Memorandumul de Înţelegere între România şi Consiliul Europei referitor la statutul juridic al Oficiului de la Bucureşti privind combaterea criminalităţii cibernetice. Totodată, a fost prezentată şi o expoziţie filaterică cu tema “România, un tezaur European – 20 de ani de Consiliul Europei”, dar şi o expoziţie fotografică a Parlamentului României.
România a devenit membră a Consiliului Europei la 7 octombrie 1993, odată cu depunerea instrumentului de aderare a Statutului organizaţiei. Aderarea României la organizaţia de la Strasbourg, fondată pe principiile statului de drept şi valorile democraţiei, a constituit o etapă obigatorie în promovarea demersurilor ţării noastre de aderare la structurile euro-atlantice (UE şi NATO).
Ludmila Sfârloagă la sărbătorirea a 20 de ani de la aderarea României la Consiliul Europei
16 octombrie 2013
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare