Surse din Ministerul de Finanţe au declarat, pentru Economica.net, că săptămâna aceasta, cel târziu la începutul săptămânii viitoare, o nouă tranşă de bani pentru garantarea creditelor Prima Casă va fi deblocată. Noua tranşă de garanţii va fi de 500 până la 600 de milioane de lei. A fost aşteptată de la începutul lunii, însă au apărut întârzieri din cauza volumului mare de muncă de la Fondul de Garantare, instituţia care pregăteşte dosarele de Prima Casă.
Noua tranşă de bani ar însemna garantarea pentru încă aproximativ 5.500 de noi credite. Săptămâna trecută au apărut declaraţii ale unor şefi de bănci care au spus că nu mai primesc dosare pentru Prima Casă pentru că s-au terminat banii pe 20 aprilie.
În fiecare zi se înregistrează peste 500 de noi solicitări. La sfârşitul anului trecut, Guvernul a aprobat o strategie pentru cinci ani a programului „Prima casă”. În total vor fi garanţii totale de 10 miliarde de lei.
Începând de anul acesta procentul de garantare a creditului de către stat va fi corelat cu vechimea şi rezistenţa imobilului. Mai exact, pentru locuinţele mai noi sau consolidate în ultimii cinci ani, nivelul garantării este menţinut la 50%, iar pentru restul locuinţelor, procentul de garantare coboară la 40%.
De asemenea, plafonul de garanţii acordat pentru fiecare dintre cei cinci ani a fost stabilit după cum urmează: pentru 2017, se va aloca un plafon anual de garanţii în valoare de 2,5 miliarde de lei şi de circa 2 miliarde de lei pentru anii 2018, 2019 şi 2020. Pentru ultimul an, 2021, plafonul garanţiilor scade la 1,5 miliarde de lei.
Avansul minim cerut în Programul „Prima casă” este de 5%. ING Bank a decis să crească procentul la 10%. La un credit ipotecar clasic avansul minim cerut de bănci este de minim 15%.
Băncile participante la programul „Prima casă” sunt Alpha Bank, Intesa Sanpaolo, Banca Românească, Banca Transilvania, Bancpost, Bank Leumi, BCR, BRD, CEC Bank, Credit Agricole Bank, ING, Marfin, OTP, Piraeus, Raiffeisen şi Unicredit Tiriac.
Veşti bune pentru cei care vor să-şi cumpere o casă
13 iunie 2017
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare