România a emis, pentru prima oară în istoria sa, obligatiuni în dolari pe piaţa externă pe 30 ani, informează Ministerul Finantelor Publice. România trece astfel in categoria economiilor emergente mature, a caror datorie este finantată pe piaţa liberă pe maturităti lungi, semn al cresterii increderii investitorilor in fundamentele si perspectivele economiei romanesti si al predictibilitatii politicii economice.
Doua serii de obligatiuni denominate in dolari cu maturitati de 10 si 30 de ani au fost emise, acestea avand o valoare totala de 2 miliarde. Oferta a fost suprasubscrisa de peste 5 ori, ceea ce a permis reducerea randamentelor fata de anuntul initial.
Astfel, Romania a imprumutat 1 miliard de dolari pe 10 de ani cu randament de 5,021% (cupon 4,875%), si 1 miliard de dolari pe 30 de ani cu randament de 6,258% (cupon 6,125%).
Atragerea unei sume de 2 miliarde dolari intr-o singura operatiune reprezinta o oportunitate de prefinantare pe fondul asteptarilor de crestere a dobanzii de referinta pe piata americana.
De altfel, dobanda de referinta pentru obligatiunile la 10 ani emise de Trezoreria SUA a crescut cu 86 puncte de baza fata de februarie 2013 (la precedenta emisiune a Romaniei pe 10 ani), in timp ce prima de risc a Romaniei s-a redus cu 36 puncte de baza, pe fondul rezultatelor macroeconomice pozitive.
Emisiunea a fost administrata de catre BNP Paribas, Citibank, JP Morgan.
Romania a emis, în premieră, obligaţiuni în dolari, pe 30 de ani
16 ianuarie 2014
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
11 suflete, printre care un bebeluş, lăsate sub cerul liber după un incendiu devastator. Apel la umanitate!
-
Un bărbat şi-a pierdut viaţa sub roţile trenului, în Prahova
-
Viceprimarul Săraru vrea locuinţă de serviciu....sau decontarea navetei de la Bucuresti!
-
EXCLUSIV VIDEO Nico, surpriza banchetului claselor a 8 a de la Colegiul de Artă Carmen Sylva Ploiesti
-
Groapă de gunoi cuprinsă de flăcări azi-noapte, în Prahova
-
Jaf pe bani publici la CSJ Prahova! CJ Prahova anunţă plângeri penale: „Mi-a fost ruşine să citesc raportul!”
-
Prahova sub cod roşu de inundaţii. Risc crescut de viituri şi inundaţii locale pe râurile din judeţ
-
Aerodromul devine poarta deschisă spre cer, pe 31 mai
-
Acuzaţii grave după o operaţie de peritonită. O fetiţă din Ploieşti, cu corp străin uitat în abdomen
-
Casă mistuită de flăcări, o femeie şi-a pierdut viaţa
Anul - ediţia nr. 3772
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 13 iunie 2025
Autentificare
Autentificare