Virusul febrei hemoragice Ebola poate rezista 50 de zile pe anumite suprafaţe, în cazul în care acestea sunt menţinute la temperaturi scăzute, potrivit unui studiu realizat de Laboratorul pentru ştiinţă şi tehnologie al Ministerului britanic al Apărării (DSTL), relatează Daily Mail în ediţia on-line, potrivit Mediafax.
În urma unor teste efectuate în 2010, înainte de izbucnirea actualei epidemii, cercetătorii de la DSTL au constatat că virusul Ebola Zair (Zebov) poate rezista 50 de zile pe mostre fixate pe suport de sticlă, la temperaturi de 4 grade Celsius.
Centrul american pentru controlul şi prevenirea bolilor (CDC) a afirmat, anterior, că virusul poate rezista câteva ore pe suprafaţa unor obiecte uscate, cum ar fi clanţa uşii, şi rămâne prezent pentru câteva zile în fluidele corporale.
Soluţiile de curăţare, inclusiv înălbitorul casnic, pot însă îndepărta virusul, potrivit cercetătorilor.
Perioada de incubaţie a virusului este de cuprinsă între 2 şi 21 de zile. Virusul Ebola se transmite doar prin contact direct cu fluidele corporale ale persoanelor care prezintă simptomele infectării cu febra hemoragică. Virusul nu se transmite prin aer, apă sau alimente, iar o persoană infectată nu poate transmite boala înainte de apariţia simptomelor specifice.
Până în acest moment, nu a fost descoperit un vaccin împotriva Ebola, însă mai multe vaccinuri experimentale şi tratamente sunt în curs de testare.
Epidemia de Ebola, care afectează în special Africa de Vest, a provocat deja moartea a aproape 5.000 de persoane dintr-un total de 10.000 de persoane infectate.
Epidemia este cea mai gravă din istoria febrei hemoragice, care a fost descoperită în 1976 în Republica Democrată Congo.
TITLURILE ZILEI:
• Mineriadele îl ajung din urmă pe fostul preşedinte, Ion Iliescu. Este trimis în judecată! • Schimbări importante la Spitalul Judeţean Ploieşti. Cine preia conducerea UPU? • burse de 1.000 de lei lunar pentru elevii din medii defavorizate cu rezultate remarcabile • Avarie la Rafinăria Petrotel Lukoil Ploieşti. Nor dens de fum şi miros puternic în zonă • Explozie violentă într-un bloc din Ploieşti! Persoane evacuate de urgenţă • Mineriadele îl ajung din urmă pe fostul preşedinte, Ion Iliescu. Este trimis în judecată! • Schimbări importante la Spitalul Judeţean Ploieşti. Cine preia conducerea UPU? • burse de 1.000 de lei lunar pentru elevii din medii defavorizate cu rezultate remarcabile • Avarie la Rafinăria Petrotel Lukoil Ploieşti. Nor dens de fum şi miros puternic în zonă • Explozie violentă într-un bloc din Ploieşti! Persoane evacuate de urgenţă
Virusul Ebola poate rezista 50 de zile pe anumite suprafeţe
29 octombrie 2014

Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Gospodărie mistuită de flăcări. Mai multe persoane au suferit atac de panică
-
Crimă sau sinucidere în Parcul Municipal Vest din Ploiesti? Bărbat înjunghiat, descoperit într-un autoturism
-
Schimbare de conducere la CSJ Prahova! Cine îl înlocuieste pe Silviu Crângasu: Urzeală sau Nica?
-
Profesor de la Şcoala de Poliţie, găsit mort în maşină
-
Firmă din Prahova, prinsă cu nereguli. A păgubit statul cu peste 10 milioane de euro
-
Explozie violentă într-un bloc din Ploieşti! Persoane evacuate de urgenţă
-
Copil de 4 ani, ucis în bătaie de propriii părinţi. Frăţiorul lui, găsit aproape mort de foame!
-
Flăcări uriaşe în Starchiojd! Trei case distruse de un incendiu puternic
-
Abuz şocant în Prahova. Trei membri ai aceleaşi familii, reţinuţi pentru muncă forţată şi trafic de minori
-
Din drum, direct în fântână! Accident în Prahova
Anul - ediţia nr. 3716
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 2 aprilie 2025
Autentificare
Autentificare