Zeci de turişti care au urcat, de 1 mai, în Masivul Bucegi neechipaţi corespunzător sau nepregătiţi fizic şi au solicitat ajutorul salvamontiştilor.
Aceştia fac apel către oameni să nu meargă pe traseele montane întrucât acestea sunt închise din cauza vremii schimbătoare.
Şeful Salvamont Buşteni, Gheorghe Haiduc, a precizat că, echipele de salvamontişti şi jandarmi montani au derulat trei operaţiuni de recuperare a unor turişti care au solicitat ajutor. Astfel, în zona denumită "Valea seacă dintre clăi", în Bucegi, patru turişti au rămas blocaţi şi au aşteaptat intervenţia salvatorilor pentru a-i ajuta să înainteze sau să se întoarcă din drum.
De asemenea, salvatorii montani au intervinit pe Jepii Mici, în ajutorul unui turist care a căzut şi s-a lovit. Bărbatul era conştient, însă nu se mai putea deplasa. Salvamontiştii şi jandarmii montani au intervinit, de asemenea, în ajutorul altor turişti care au urcat până în zona "Albişoara crucii", dar s-au rătăcit şi nu mai ştiau să se orienteze.
Pe lângă aceste intervenţii, salvamontiştii au primit numeroase apeluri din partea turiştilor care au urcat pe munte neechipati corespunzător sau care nu s-au mai putut orienta, unii dintre ei fiind dirijaţi prin telefon. În acest context, salvatorii montani le reamintesc turiştilor că traseele din Bucegi sunt închise şi că se expun unor riscuri dacă urcă pe aceste trasee.
"În unele locuri stratul de zăpadă se poate disloca foarte uşor. Sus, pe munte, vremea este schimbătoare. Sunt oameni care urcă pe munte îmbrăcaţi de oraş şi acolo constata că nu mai pot înainta de frig, de oboseală, unii sunt epuizaţi. Le recomandăm acestora să nu urce pe munte", a spus Gheorghe Haiduc.
Câteva mii de turişti au petrecut ziua de 1 Mai la munte, pe Valea Prahovei, peste o mie de oameni aflându-se pe Valea Cerbului, la grătar, în timp ce sute de iubitori ai sporturilor de iarnă au schiat la Sinaia.
Nu urcaţi pe traseele montane din Bucegi!
2 mai 2013
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare