Marţi, 19 martie 2024 - 12:33:36

Finala Germania - Argentina, urmărită de 3,4 milioane de români.

14 iulie 2014

Finala Cupei Mondiale din Brazilia, disputată între Germania şi Argentina, a fost cel mai vizionat meci al turneului, în România, peste 3,4 milioane de persoane urmărind partida. Victoria Germania i-a adus postului public de televiziune o audienţă de 43% din piaţă, ceea ce înseamnă că aproximativ 1 din 2 români care aveau televizorul deschis urmăreau finala Mondialului.

În medie, 3,4 milioane de români s-au uitat la meciul câştigat de Germania, TVR 1 înregistrând, în intervalul orar 22.00 - 0.36, un rating mediu de 18,4% şi o cotă medie de piaţă de 43% la nivel naţional, potrivit TVR. Dintre aceştia 2 milioane de telespectatori au fost din mediul urban.

Momentul de vârf al partidei nu a fost cel în care a înscris Goetze, după cum ar fi fost de aşteptat. Cel mai urmărit moment a fost la finalul primei reprize, când 4.221.000 de români urmăreau ultimele minute ale primei părţi din duelul Germania - Argentina, când scorul era încă 0-0.

"Şi finala mică a Cupei Mondiale FIFA Brazilia 2014, partida disputată între reprezentativele Braziliei şi Olandei, a stârnit interesul telespectatorilor. În medie, 1.581.000 de români au urmărit, sâmbătă seară, înfrângerea Selecao pe Estadio Nacional din Brazilia, poziţionând din nou TVR 1 pe primul loc în clasamentul audienţelor, cu un rating mediu de 8,6% şi un share mediu de 27,9% la nivel naţional", se mai arată într-un comunicat al TVR.

TVR a transmis în direct şi în exclusivitate toate cele 64 de meciuri de la Cupa Mondială, pe TVR 1, TVR HD şi online, pe TVR+.

În total circa 13,5 milioane de români au văzut cel puţin un minut din Cupa Mondială din Brazilia. În clasamentul celor mai bune 20 de programe TV din perioada desfăşurării Cupei Mondiale FIFA Brazilia 2014 (12 iunie - 13 iulie), 16 poziţii sunt ocupate de partidele de fotbal difuzate la TVR 1.

În mediul online, de la începutul Cupei Mondiale FIFA Brazilia 2014, pe TVR+ (inclusiv pe mobil şi tabletă) s-au înregistrat aproape 4 milioane de vizite, iar numărul vizitatorilor unici a ajuns la aproape 1 milion.

Toate meciurile Cupei Mondiale FIFA Brazilia 2014 mai pot fi vizionate pe portalul video al Televiziunii Române, până la sfârşitul anului 2014.