Sâmbătă, 20 aprilie 2024 - 6:11:20

FINALA EURO 2012: Spania a învins Italia cu un distrugător 4-0

1 iulie 2012

spaniaReprezentativa Spaniei a câştigat Campionatul European de fotbal pentru a doua oară consecutiv, după ce a învins selecţionata Italiei, scor 4-0 (2-0), duminică, în finala de pe stadionul Olimpic din Kiev.

Golurile au fost marcate de David Silva '14, Jordi Alba '41, Fernando Torres '84 şi Juan Mata '88.

AICI: Live Text Finala Campionatului European Spania - Italia

Min. 90+3 Se termină partida! Spania este campioană europeană!

Min. 91 - Sergio Ramos reia spectaculos, cu călcâiul, după o centrare a lui Torres. Buffon prinde.

Min. 88 - GOOOOL Spania! Mata marchează în poarta rămasă goală, după o pasă a lui Fernando Torres.

Min. 84 - GOOOOL Spania! Torres marchează cu un şut plasat, după o pasă a lui Xavi

Min. 80 - Pedro şutează de la distanţă, balonul nu-i pune probleme lui Buffon.

Min. 73 - Un-doi de efect al spaniolilor în careul Italiei, Fabregas centrează, dar Abate respinge.

Min. 69 - Xavi primeşte o minge în careul italian, dar greşeşte centrarea.

Min. 60 - Thiago Motta se accidentează şi Italia rămâne în 10 oameni. Prandelli a efectuat toate schimbările.

Min. 51 - Mare ocazie a Italiei! Di Natale scapă singur cu Casillas, dar şutează în portarul iberic.

Min. 49 - Bonucci loveşte mingea cu mâna în careu, dar arbitrul Proenca nu dictează nimic! Spaniolii protestează vehement.

Min. 48 -Fabregas face spectacol în careul italian şi este aproape să înscrie. Buffon respinge cu piciorul.

Min. 47 - Noul intrat, Di Natale, are prima ocazie a reprizei secunde. Atacantul italian a trimis cu capul peste poarta lui Casillas.

Min. 46 - A început cea de-a doua repriză! Prandelli l-a introdus pe Di Natale în locul lui Cassano.

Min. 45+2 Prima repriză se încheie. Spania conduce cu 2-0 după ce a speculat ambele ocazii clare avute.

Min. 42 - GOOOOL Spania! Jordi Alba marchează, după o pasă foarte bună a lui Xavi.

Min. 33 - Cassano şutează bine de la distanţă, dar Casillas este din nou la post şi respinge.

Min. 29 - Cassano pătrunde în careul spaniol, îşi întoarce adversarul, dar şutul său este reţinut cu siguranţă de Casillas.

Min. 27 - Pericol la poarta lui Casillas. O centrare de pe partea stângă a fost aproape să fie reluată în plasă de italieni, după ce Casillas nu a reuşit să prindă.

Min. 18 - Emoţii pentru Spania după un corner executat de Pirlo. Chiellini a fost aproape să trimită cu capul spre poarta ibericilor, dar Casillas a boxat prompt.

Min. 14 - GOOOOL Spania! David Silva înscrie cu capul după o fază splendidă a spaniolilor. Fabregas a centrat de pe dreapta, iar Silva a trimis balonul în poarta lăsată goală de Buffon.

Min. 9 - Prima mare ocazie a partidei! Xavi primeşte un balon în careul Italiei, şutează, dar balonul nu prinde cadrul porţii.

Min. 7 - Prima ocazie a partidei! Sergio Ramos trimite cu capul, din 8 metri, după un corner executat de Xavi. Mingea se duce puţin peste poarta lui Buffon.

Min. 6 - Sergio Ramos execută o lovitură liberă, dar balonul şutat de el trece peste poartă

Min.1 - A început partida! Spania a avut lovitura de start.

Echipele de start:

Spania: Casillas - Arbeloa, Pique, Ramos, Alba - Xabi Alonso, Xavi Hernandez, Busquets - Iniesta, Silva, Fabregas. Selecţioner: Vicente Del Bosque.

Italia: Buffon - Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Marchisio, Pirlo, De Rossi - Montolivo - Cassano, Balotelli. Selecţioner: Cesare Prandelli.