Moment de mare emoţie luni, 11 septembrie, în rândul tuturor elevilor de la unităţile de învăţământ din Buşteni. Clopoţelul a sunat, marcând momentul debutului unui nou an şcolar. Entuziasmul se putea citi pe chipurile elevilor, dar şi ale cadrelor didactice, toţi fiind în acest moment protagonişti la un nou început de drum pe calea cunoaşterii, pregătirea tinerei generaţii constituind, fără îndoială, un lucru cât se poate de important.
În mijlocul elevilor, părinţilor şi dascălilor la toate unităţile de învăţământ de pe raza localităţii a fost prezent Irinel Ghiţă, primarul oraşului Buşteni. La acest eveniment marcant, cu totul special atât pentru tânăra generaţie ce-şi va ocupa de acum locul în bănci, cât şi pentru toţi cei implicaţi, a mai fost prezent Emanoil Savin, senator în Parlamentul României, împreună cu Nae Savel, viceprimarul oraşului şi o serie de reprezentanţi ai Consiliului local Buşteni.
Demn de menţionat este şi faptul că anul acesta toţi elevii, inclusiv cei din grădiniţe, au găsit pe bănci, în prima zi de şcoală, ghiozdane cu rechizite.
În discursul rostit cu prilejul festivităţii de deschidere a noului an şcolar, Irinel Ghiţă a precizat următoarele: (...)”Dragi elevi, atât eu ca primar, cât şi reprezentanţii Consiliului local din Buşteni vă dăm asigurarea acum, la început de nou an şcolar, că vom fi necontenit alături de voi şi vă vom sprijini ca să vă puteţi forma atât profesional, cât şi ca oameni integri pentru viitorul ce vă aşteaptă în faţă.
În acest sens, vă oferim o bază materială nouă şi modernă, rechizite, precum şi restul de facilităţi care sunt necesare desfăşurării unui proces de învământ cât se poate de eficient.
Rămâne de datoria voastră să puneţi învăţătura printre priorităţile principale, să-i ascultaţi întotdeauna pe dascălii şi pe părinţii voştri pentru ca, pe viitor, să ne putem mândri că acest oraş a încăput pe mâinile unor oameni capabili, demni, pe care se poate bizui într-adevăr. Poate că viaţa vă va călăuzi pe diverse drumuri, dar sunt convins că mulţi dintre voi vor reveni în Buşteni aducându-şi aportul la propăşirea localităţii ca nişte specialişti, profesionişti de înaltă clasă.”
Clopoţelul a sunat pentru elevii din Buşteni!
12 septembrie 2017
Din aceeaşi categorie:
Proiectul de reabilitare termică a celor două blocuri din Ploieşti a fost salvat de consilierii ALDE
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare